StratoSTEM - program misji stratosferycznych PCI zakończony
Dobiegł końca program edukacyjny StratoSTEM organizowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji we współpracy z firmą Boeing. Objął blisko 200 uczniów z podkarpackich szkół średnich, a część z nich zrealizowała własną misję stratosferyczną. Dziś, w przestrzeniach PCI ProtoLab odbyło się podsumowanie kilku miesięcy pracy w ramach programu.
Fot. PCI
StratoSTEM wystartował w lutym tego roku, a jego głównym celem było promowanie kierunków technicznych i realizacji projektów z pogranicza lotnictwa i kosmonautyki. Na przestrzeni kilku miesięcy, grupa uczniów z Podkarpacia zrealizowała własną misję stratosferyczną z przygotowanym wcześniej modułem badawczym. Pomogły im w tym warsztaty teoretyczne i trzydniowy obóz szkoleniowy.
Warsztaty i obóz w Bezmiechowej
22–24 maja uczestnicy programu StratoSTEM wzięli udział w obozie szkoleniowym w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej. Podczas warsztatów uczniowie pracowali nad modułami badawczymi, które były kluczowym elementem ich pierwszych misji meteorologicznych. Wspólnie z opiekunami – nauczycielami ze swoich szkół – uczyli się projektowania i testowania gondoli balonów stratosferycznych oraz analizowania danych zebranych podczas eksperymentów. Kulminacją zajęć było wypuszczenie własnoręcznie przygotowanych balonów z modułami badawczymi.
Szkolenia dla nauczycieli
W ramach programu StratoSTEM, w przestrzeniach PCI ProtoLab odbyło się także praktyczne szkolenie dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego. Uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu budowania balonów stratosferycznych na potrzeby edukacyjne. Jednym z efektów programu było też przygotowanie materiałów edukacyjnych, wyjaśniających krok po kroku, jak zorganizować i przeprowadzić misję stratosferyczną w ramach zajęć szkolnych.
Program StratoSTEM to kolejna inicjatywa Podkarpackiego Centrum Innowacji, wspierająca kompetencje z obszaru lotnictwa i kosmonautyki.
– Cieszy mnie, że projekt zrealizowany we współpracy z firmą Boeing objął blisko dwustu uczniów szkół średnich z regionu - ale też to, że w specjalnie dedykowanych warsztatach wzięli udział nauczyciele. To konkretne działania, które pomogły młodzieży rozwijać zainteresowania i budować podstawowe kompetencje w obszarze lotnictwa i kosmonautyki. Projekty takie jak ten, idealnie wpisują się w profil działalności Podkarpackiego Centrum Innowacji i będą kontynuowane – zapewnia Michał Tabisz, prezes PCI.