Kolejne podatkowe zachęty dla inwestorów w Krośnie
KROSNO. Na listopadowej sesji Rady Miasta przyjęto program, w ramach którego inwestorzy na terenie Krosna będą mogli korzystać ze zwolnień z podatku od nieruchomości na okres nawet do 10 lat.
Krosno2. Fot. krosno.pl
Ma to być ważny krok w budowaniu kompleksowej oferty dla inwestorów, szczególnie pod kątem planów przygotowania nowej Strefy Inwestycyjnej „Krosno 2”. Co jednak równie ważne, ze zwolnienia będą mogli korzystać także przedsiębiorcy, którzy już w Krośnie działają i planują reinwestycje.
Uchwała przewiduje zwolnienia podatkowe dla inwestycji w branżach produkcyjnej i logistycznej. Będą one przysługiwały na okres od 3 do 10 lat, w zależności od wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji oraz liczby nowo utworzonych miejsc pracy.
Ulgi przyznawane będą na podstawie przepisów o regionalnej pomocy inwestycyjnej. Limit pomocy wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji dla dużych przedsiębiorstw, 60 proc. - dla średnich oraz 70 proc. - dla małych i mikroprzedsiębiorców.
Z kolei koszty kwalifikowane inwestycji obejmują: nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego gruntów; koszty nabycia lub budowy budynków i budowli oraz ich wyposażenia (np. maszyny, urządzenia, infrastruktura techniczna, telekomunikacyjna i in.) oraz cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych (pod pewnymi warunkami określonymi w przepisach prawa).
Ważnym działaniem ze strony inwestora zainteresowanego uzyskaniem zwolnienia jest zgłoszenie zamiaru korzystania z pomocy przed rozpoczęciem realizacji projektu inwestycyjnego. Projekt musi także spełniać definicję inwestycji początkowej (zgodnie z obowiązującymi przepisami).
- Dzięki tej uchwale inwestorzy uzyskają korzyść w postaci niezapłaconego podatku od nieruchomości. Taka możliwość stanowi istotną zachętę, obok zwolnień z podatku dochodowego w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, przyznawanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu - Oddział w Mielcu, z którym współpracujemy - mówi Piot Przytocki, prezydent Krosna.
Zwolnienia w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej będą szczególnie atrakcyjne dla inwestorów, którzy planują inwestycje o dużej powierzchni i znacznych nakładach. Mniejsze inwestycje będą mogły korzystać z drugiego programu pomocowego bazującego na przepisach o pomocy de minimis, który już w Krośnie obowiązuje. Pomoc de minimis przeznaczona jest dla przedsiębiorców budujących nowe budynki i prowadzących działalność w branżach wskazanych w uchwale Rady Miasta. Sama realizacja nowej inwestycji uprawnia do zwolnienia z podatku na rok, natomiast w przypadku utworzenia nowych miejsc pracy okres ten może wynieść do 5 lat. Nie ma także wymogów dotyczących wartości inwestycji. Limit pomocy de minimis wynosi 300 tysięcy euro w okresie trzech lat.