Na Politechnice Rzeszowskiej podglądają całe rzeszowskie niebo
RZESZÓW. Na dachu budynku Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej została uruchomiona kamera typu all-sky do obserwacji jasnych meteorów i bolidów. Jej pole widzenia wynosi 180x160°.
Zadaniem kamery jest rejestracja jasnych meteorów i bolidów w formie krótkiego nagrania wideo o rozdzielczości 5 Mpix z szybkością 20 klatek na sekundę. Dzięki wykorzystaniu nagrań tego samego zjawiska z kilku stacji bolidowych można określić tor lotu spadającego obiektu, prędkość, a także jego parametry orbitalne, które wskazują pochodzenie meteoroidu wywołującego zjawisko meteoru.
Szczególnie jasne zjawiska, jak to obserwowane nad Rzeszowem 17 grudnia 2023 r., mogą oznaczać spadek meteorytów (skał kosmicznych). Jak wynika z nagrań stacji bolidowych na Węgrzech, fragmenty meteorytu o wadze do 80-90 g (zakładając, że był to chondryt zwyczajny) spadły w miejscowości Raniżów (powiat kolbuszowski). Wbrew doniesieniom lokalnych mediów meteoryt do tej pory nie został odnaleziony.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy pracy stacja bolidowa Politechniki Rzeszowskiej zarejestrowała ponad 300 meteorów. Większa część z nich była związana z sierpniowym maksimum roju Perseidów. Wśród zjawisk było także kilka bolidów (meteory o jasności wyższej niż -4 mag.), jednak nie doprowadziły one do spadku meteorytu (najciekawsze nagrania można obejrzeć na kanale „Stacja obserwacji meteorów PRz” na YouTube).
Oprócz meteorów stacja rejestruje również inne zjawiska na nieboskłonie, np. flary satelitów. Są to odbicia światła słonecznego od płaskich części sztucznych satelitów (np. anten), które charakteryzują się wysokim albedo. Przypominają one bardzo jasną, świecącą przez sekundę gwiazdę. Kamera rejestruje także wchodzące w ziemską atmosferę śmieci kosmiczne – fragmenty oraz pozostałości pojazdów kosmicznych. Przy dobrej pogodzie i w zależności od wysokości, na jakiej obiekt zaczął być widoczny, zasięg obserwacyjny stacji wynosi około 300 km - zjawiska są rejestrowane nad aglomeracją śląską oraz Warszawą.
Nagrania z kamery są udostępniane sieci bolidowej Skytinel, składającej się z prawie 30 stacji w całej Polsce. Stacja Politechniki Rzeszowskiej otrzymała oznaczenie SN03.