Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego będą współpracować z firmą Veolia Ekozec.
RZESZÓW. A dokładniej, umowę o współpracy z firmą Veolia Ekozec podpisała Inventur, spółka celowa uniwersytetu. Współpraca ma dotyczyć realizacji innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych.
Celem współpracy jest opracowanie nowatorskich metod zagospodarowania ubocznych produktów spalania (UPS), takich jak popioły i pyły powstające w instalacjach termicznego przekształcania odpadów (ITPOK). Badania będą prowadzone zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest minimalizacja odpadów i ponowne wykorzystanie surowców.
W ramach projektu naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego zajmą się opracowaniem metod zagospodarowania UPS pochodzących ze spalania biomasy oraz odpadów powstających w procesie odsiarczania spalin. Kolejnym zadaniem będzie opracowanie technologii wykorzystania ustabilizowanych osadów ściekowych do produkcji nawozu granulowanego. Projekt ma na celu stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które mogą przynieść korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce.
- Bliska współpraca świata nauki z biznesem może doprowadzić do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań z korzyścią dla środowiska. Dlatego bardzo liczymy na efekty naszego programu badawczo-rozwojowego prowadzonego z Uniwersytetem Rzeszowskim - powiedział Maciej Piwecki, prezes Veolii Ekozec.
Pozostałości z produkcji energii elektrycznej oraz ciepła z węgla i biomasy mogą być z powodzeniem przetwarzane na pełnowartościowe materiały dla różnych sektorów gospodarki, takich jak budownictwo oraz przemysł. Zastosowanie UPS jako dodatków do betonu, materiałów do stabilizacji i podbudów, kruszyw drogowych i kolejowych, a także spoiw hydraulicznych i mineralnych przyczynia się do zmniejszenia potrzeby wydobycia surowców naturalnych i ograniczenia związanych z tym emisji.
Veolia Ekozec (dawniej Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Eko-Zec) od prawie 30 lat wdraża zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, przetwarzając odpady przemysłowe w cenne surowce i tworząc na ich bazie nowe produkty. Firma realizuje także działania badawczo-rozwojowe.