RZESZÓW. Rozpoczął się remont lokalu, w którym w przyszłym roku powstanie Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Prowadzić je będzie fundacja Pro-Fil.
Podpisanie umowy między Fundacją Pro+Fil a Fundacją Leroy Merlin
Centrum Pomocy Dzieciom będzie działać przy ul. Szopena 51, na parterze budynku Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, ale z osobnym wejściem. Placówkę będzie prowadzić fundacja Pro-Fil. Otwarcie Centrum nastąpi w połowie 2025 r.
Jak mwi prezes Pro-Fil Marcin Mołoń, to pierwsza taka placówka na Podkarpaciu. Bezpłatną pomoc otrzymają tu dzieci dotknięte przemocą oraz ich opiekunowie. W centrum pracować będą psycholodzy, psychoterapeuci, prawnicy czy pracownicy socjalni.
Tym, co będzie charakterystyczne dla rzeszowskiego centrum, to szeroka współpraca z policją czy sądami, itd. Chodzi o to, by skrzywdzone dziecko tylko raz opowiadało o swoich wstrząsających przeżyciach,
Pomieszczenia w RARR wymagają remontu, a pomoże w tym Fundacja Leroy Merlin, która przekazała grant o wartości 200 000 zł na wykonanie prac remontowych i montażowych. Rzeszowski market francuskiej sieci dostarczy materiały, a jego ekipa weźmie udział w pracach remontowych. Dzięki temu powstać mają trzy gabinety psychoterapii, świetlica terapeutyczna oraz sala konferencyjna i dwie łazienki.
Do powstania CPD przyczynią się także inne podmioty. IOM Poland - Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji na zakup materiałów budowlanych, drzwi, okien oraz klimatyzacji zapewni ok. 300 000 zł; Centrum Medyczne Medyk dołoży 25 000 zł do prac wyburzeniowych, zaś Urząd Miasta Rzeszowa zapewni kontenery na gruz.
Zaś samo działanie może być finansowane m.in. z Funduszu Sprawiedliwości.
Skala krzywdzenia dzieci jest bardzo duża. W województwie podkarpackim średnio ok. 2,5 tysiąca dzieci rocznie zostaje pokrzywdzonych przestępstwem (dane z lat 2021-2023 z bazy Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, udostępnionych przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie).
Ze statystyk przeprowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, wynika, że 32% dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych (badanie finansowane ze środków Fundusz Sprawiedliwości). Z kolei 79% dzieci i nastolatków w Polsce przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy.