Elastyczność kluczowym elementem bezpieczeństwa energetycznego – opinie z rzeszowskiej konferencji energetycznej
Głównym czynnikiem zapewniającym elastyczność w energetyce będzie zysk finansowy osiągany przez poszczególnych uczestników rynku energii, a regulacja cen energii i wzrost elastyczności wykluczają się + wynika z dyskusji podczas panelu „Elastyczne bezpieczeństwo energetyczne dla niskoemisyjnej konkurencyjnej gospodarki” podczas Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
Od lewej: Jerzy Buzek, Paweł Kowal, Rafał Gawin, Zdzisław Gawlik i Grzegorz Onichimowski. Panel prowadził Dominik Brodacki, analityk Polityki Insight i ekspert i ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza. Fot. Arkadiusz Surowiec
Uczestnikami panelu byli:prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek– prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE, dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN– przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz pełnomocnik rządu RP ds. odbudowy Ukrainy, dr hab. Zdzisław Gawlik, prof. UMCS – poseł na Sejm RP, członek Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Grzegorz Onichimowski– prezes PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz dr Rafał Gawin – prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Według rozpoczynającego dyskusję prof. Jerzego Buzka elastyczność w energetyce, a w konsekwencji bezpieczeństwo energetyczne zapewnią: dynamiczne bilansowanie dostaw energii, obecność elastycznych źródeł energii, którą umożliwi instalacja magazynów energii oraz inteligentne sieci elektroenergetyczne. Były premier zwrócił uwagę, że podstawowym czynnikiem zapewniającym elastyczność w energetyce zawsze będzie zysk finansowy osiągany przez poszczególnych uczestników rynku energii.
- Elastyczność to nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale również transformacja energetyczna i konkurencyjności naszej gospodarki – powiedział prof. Jerzy Buzek.
W kwestiach związanych z elastycznością systemu elektroenergetycznego głos zabrał Grzegorz Onichimowski – prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Zwrócił on uwagę, że pomimo wzrastającej łącznej mocy odnawialnych źródeł energii, zbyt mała elastyczność zarówno systemu elektroenergetycznego, jak i całej gospodarki powodują, że energia wyprodukowana w OZE nie może być w pełni wykorzystana. Jednocześnie przypomniał, że z wszystkich krajów UE Polska jest najprawdopodobniej najlepiej przygotowana do transformacji energetycznej w zakresie sieci ciepłowniczych. - Sieć ciepłownicza jest tym zasobem elastyczności, o którym mówimy w pierwszej kolejności, gdy myślimy o tym co zrobić z nadmiarową energią – powiedział Grzegorz Onichimowski.
Prezes PSE przypomniał również, że największe zasoby elastyczności energetyki występują w gospodarstwach domowych, które w porównaniu z przedsiębiorstwami przemysłowymi mają zdecydowanie większą potencjalną elastyczność dostosowywania się do zmiennej sytuacji na rynku energii elektrycznej. - To co zostało zmarnowanie przez ostatnie lata w przypadku gospodarstw domowych to ich odmienne podejście do energii elektrycznej i paliw płynnych. Rząd ma wpływ na ceny energii elektrycznej, ale nie można wytworzyć w społeczeństwie przekonania, że ustanawia on ceny energii. Jeżeli w dłuższym horyzoncie czasowym będzie zamrażać się ceny energii, nie będzie można odwołać się potem do ich aspektu jakim jest sygnał ekonomiczny. Należy opierać zmienność popytu na energię o jej cenę – powiedział Grzegorz Onichimowski.
Pogląd ten podzielił prezes Urzędu Regulacji Energetyki dr Rafał Gawin, który powiedział, że regulowanie cen energii i wzrost elastyczności wykluczają się. - Potrzebujemy elastyczności po stronie wytwarzania energii, ale również po stronie jej wykorzystania. Aby uruchomić elastyczność w zużyciu energii, potrzebujemy dwóch rzeczy. Po pierwsze elastycznością powinny sterować sygnały cenowe. Po drugie konieczna jest cyfryzacja systemu elektroenergetycznego zwana potocznie inteligentnymi sieciami, która umożliwi odbiorcom dostęp do sygnału cenowego w odpowiednim miejscu i czasie – powiedział Rafał Gawin.
Zabierając głos w dyskusji Paweł Kowal - przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych zwrócił uwagę, że zapóźnienie polskiej energetyki w zakresie wykorzystania źródeł węglowych okazało się w efekcie elementem pozytywnym, który finalnie przyczynił się do transformacji i zwiększenia elastyczności energetyki.
Z kolei poseł Zdzisław Gawlikwskazał, że państwo w elastyczności i podejściu do budowy bezpieczeństwa energetycznego musi dzielić się wynikającymi z niego obowiązkiem ze wszystkimi uczestnikami rynku.
Link do transmisji https://www.youtube.com/watch?v=aeGP090V3C4
Podpis pod zdjęcie
Od lewej: Jerzy Buzek, Paweł Kowal, Rafał Gawin, Zdzisław Gawlik i Grzegorz Onichimowski. Panel prowadził Dominik Brodacki, analityk Polityki Insight i ekspert i ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza
Fot. Arkadiusz Surowiec
***
IX Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywa się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Jest ona projektem dofinansowanym ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.
Partner generalny: Orlen
Partner strategiczny: ML System
Partner Główny: PGE Polska Grupa Energetyczna
Partnerzy srebrni: Województwo Podkarpackie, Veolia, PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Partnerzy brązowi: Alpetrol sp. z o. o. , Asseco Poland
Partnerzy wspierający: Miasto Rzeszów, MPWIK Rzeszów, Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej
Partner merytoryczny: Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego
Patronaty honorowe: Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Izba Gospodarcza Gazownictwa, Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności, Państwowa Agencja Atomistyki, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP (CNT), Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza
Patronaty medialne: cire.pl, BiznesAlert.pl, Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego, energetyka24.com, Energetyka Plus, WysokieNapięcie.pl, INSTAL,Teraz Środowisko, OffshoreWindPoland.pl, Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Napędy i Sterowanie, Nowa Energia, 2k Technologie, Biznes i Ekologia, GospodarkaPodkarpacka.pl, Gazeta Rzeszowa i Okolic, Magazyn Biomasa, Energetyka Wodna, Smart-Grids.pl, Subiektywnie o finansach, POLON.pl, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Czasopismo WSPÓLNOTA
Czasopisma naukowe współpracujące w ramach IX Konferencji: Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, Central European Management Journal, International Agrophysics, Facta Simonidis, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego, TEKA of Political Science and International Relations, Studia i Materiały, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie, Polityka Energetyczna
***
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.
Strona IPE: https://www.instytutpe.pl/
IPE na Facebooku: https://bit.ly/3yBbDBV
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r.
Strona: www.prz.edu.pl