Rumunia kupuje kolejnego black hawka z PZL Mielec
MIELEC. Śmigłowiec wielozadaniowy będzie wykorzystywany przez służby ratownicze i pożarnicze.
Od lewej kontrakt podpisują: Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec oraz Cătălin-Paul Dache, szef Inspektoratu Lotnictwa w Rumunii. Fot. PZL Mielec
Departament Sytuacji Nadzwyczajnych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rumunii podpisał z PZL Mielec, spółką należącą do Lockheed Martin, kontrakt na zakup dodatkowego śmigłowca wielozadaniowego nowej generacji black hawk dla służb ratowniczo-gaśniczych.
Rumunia posiada black hawki w konfiguracji morskiej i lądowej, wykorzystawane przez służby ratownicze i poszukiwawcze oraz jednostki pożarnicze. Będą one także używane do realizacji misji transportowych oraz wsparcia medycznego w nagłych wypadkach. W 2023 r. Rumunia otrzymała siedem śmigłowców S-70M w ramach umowy ramowej na maksymalnie dwanaście maszyn polskiej produkcji. Oznacza to, że flota należących do Rumunii S-70M wzrośnie do ośmiu sztuk.
- Te śmigłowce nowej generacji będą długoletnim wzmocnieniem dla Rumunii, oferując ulepszone funkcje i bezpieczeństwo lotu w połączeniu z dużą ładownością, a te zdolności operacyjne zostały zademonstrowane na całym świecie, szczególnie przez jednostki walczące z pożarami w Stanach Zjednoczonych – mówi Dennis Goege, wiceprezes Lockheed Martin w Europie Środkowej i Wschodniej.
Rumunia dokonała zakupu dzięki europejskiemu funduszowi RescEU, służącemu do finansowania nowych samolotów i śmigłowców wykorzystywanych w operacjach ochrony ludności i niesienia pomocy humanitarnej.
- S-70 Black Hawk jest platformą podwójnego zastosowania, która idealnie nadaje się do wykonywania misji dalekiego zasięgu, a także na dużych wysokościach wymaganych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii. To ważne w przypadku katastrof, prowadzenia akcji ratowniczych i poszukiwawczych, transportu medycznego, podnoszenia i przenoszenia ładunków zewnętrznych, gaszenia pożarów oraz w trakcie realizacji morskich misji ratunkowych – mówi Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec.
Wojskowa konstrukcja śmigłowców pozwala im latać w trudnych warunkach pogodowych i środowiskowych. Na całym świecie, w ponad 35 krajach, używanych jest ponad 5000 takich maszyn, które łącznie wylatały ponad 5 milionów godzin bojowych i są ciągle ulepszane.
Na początku tego roku Lockheed Martin i Aerostar S.A. otworzyły w rumuńskim Bacău pierwsze w Europie certyfikowane centrum obsługi technicznej, napraw i remontów (MRO) śmigłowców S-70 Black Hawk. Zajmować będzie się ono zapewnianiem dostępności operacyjnej i utrzymaniem „czarnych jastrzębi”.