Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to środki na transformację ekologiczną i cyfrową
RZESZÓW. Podsumowanie realizacji programów operacyjnych z perspektywy finansowej na lata 2014-2020 oraz analiza pierwszych doświadczeń z realizacji Funduszy Europejskich 2021-2027 – to główne tematy trzeciej edycji konferencji „Horyzont Innowacji”.
Fot. Pixabay/CC0
Najskuteczniejszą drogą do budowania stabilnej, bezpiecznej i zapewniającej dobrobyt gospodarki XXI wieku jest inwestowanie w badania, naukę, rozwój kompetencji oraz cyfryzację. Niezwykle istotną rolę zarówno w poprzedniej, jak również w obecnej perspektywie finansowej, odgrywają w tych działaniach Fundusze Europejskie – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, uczestniczka konferencji „Horyzont Innowacji”. - Nasz „horyzont innowacji” znajduje się już w innym miejscu niż był w 2014 roku. Przyczyniły się do tego sukcesy beneficjentów, którzy w perspektywie finansowej 2014-2020 w ramach POIR zrealizowali w sumie ponad 14 tys. projektów, w tym ponad 2,5 tys. w kluczowym obszarze badań przemysłowych i prac rozwojowych. Bardzo dużo projektów dotyczyło jednak promocji polskich marek. W ostatnich latach polskie firmy nie tylko myślały o tworzeniu nowych produktów i usług, ale także starały się zaistnieć na krajowym i zagranicznych rynkach. Jestem przekonana, że te działania będą kontynuowane w perspektywie finansowej 2021-2027 np. przy wsparciu z programu FENG.
Uczestnicy trzeciej edycji konferencji „Horyzont Innowacji”, oprócz wymiany opinii i doświadczeń, zapoznali się z ofertą, jaką dla przedsiębiorców ma program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Mogli się również dowiedzieć o znaczeniu innowacji dla obronności i rolnictwa w naszym kraju, a także jak sięgnąć po granty z programów ogólnoeuropejskich - takich jak Horyzont Europa.
Pierwsze nabory w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
W programie FENG największy nacisk położony jest na dwa kluczowe obszary – transformację ekologiczną i cyfrową. Stanowi to odpowiedzieć nie tylko na wyzwania wspólnotowe, które znalazły wyraz w postanowieniach Europejskiego Zielonego Ładu i Europejskiej Agendzie Cyfrowej, ale także tworzy i wzmacnia nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę.
Budżet programu FENG wynosi prawie 8 mld euro (około 37 mld zł), z których już korzysta szeroka gama odbiorców. Jego adresatami są przede wszystkim przedsiębiorcy – mali, średni, duzi, którzy mogą występować po wsparcie sami, w konsorcjach przedsiębiorstw lub w konsorcjach z organizacjami pozarządowym lub z jednostkami badawczymi. Program gwarantuje różne formy wsparcia, w tym m.in. dotacje, instrumenty kapitałowe i gwarancyjne.
Do 5 listopada 2023 roku ogłoszono 41 naborów (24 konkursy i 17 niekonkurencyjnych) z alokacją wynoszącą ponad 18 mld zł.
Przedsiębiorcy, którzy szukają wsparcia w przygotowaniu projektów i wniosków o dofinansowanie z tego programu, mogą skorzystać z bezpłatnych usług informacyjnych udzielanych przez doświadczonych ekspertów branżowych (Innovation Coach, usługa STEP, czy specjalnie adresowana dla nich infolinia).