Szczyt World For Ukraine – W4UA odbywa się w Jasionce pod Rzeszowem
JASIONKA. Przez dwa dni przedstawiciele świata polityki, samorządu, ekonomii, kultury, organizacji pozarządowych i biznesu z wielu zakątków świata będą rozmawiać o sprawach najważniejszych dla polsko-ukraińskich relacji oraz dla samej Ukrainy.
Szczyt „World For Ukraine” (W4UA) powstał z myślą o integracji społeczeństwa obywatelskiego, które odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy. Jednym z najważniejszych wyzwań w kontekście działań pomocowych jest koordynacja działań wielu niezależnych podmiotów. W pierwszej edycji szczytu W4UA uczestniczyło ponad 100 organizacji pozarządowych z całego świata, a także reprezentantów władz, samorządów i biznesu z Ukrainy, Polski i wielu innych państw. Na grudniowym szczycie w Jasionce pojawiło się m.in. aż 33 burmistrzów i samorządowców z Ukrainy.
W4UA jest unikalnym wydarzeniem ze względu na swoją inkluzywność, brak agendy politycznej, a także międzynarodowy charakter. Wstęp na szczyt jest bezpłatny dla wszystkich uczestników. Wydarzenie w Jasionce zyskało już renomę miejsca, gdzie zawiązują się realne partnerstwa, owocujące rzeczywistymi działaniami na rzecz Ukraińców i Ukrainy. Wokół wydarzenia powstała społeczność ekspertów i aktywistów z całego świata.
- Podobnie jak w zeszłym roku, w tegorocznej edycji szczytu „World for Ukraine” wystąpi wielu uznanych prelegentów i prelegentek z całego świata – powiedział Bartosz Staniszewski, rzecznik W4UA. – Będziemy mieli zaszczyt gościć przedstawicieli rządów i parlamentarzystów, prezesów największych organizacji humanitarnych niosących pomoc mieszkańcom Ukrainy, międzynarodowych ekspertów ds. mediów, zdrowia psychicznego i praw człowieka, a także reprezentantów szeroko pojętego społeczeństwa obywatelskiego. Wspólnym mianownikiem są dla nas wszystkich nasze działania mające na celu niesienie pomocy mieszkańcom Ukrainy, a także starania w celu zapewnienia im lepszej przyszłości.
Myśl przewodnia szczytu brzmi: „Droga do wolności i odbudowy”. Tematy dyskusji to pomoc humanitarna, sprawiedliwość, odbudowa, zdrowie i dezinformacja, katalogując w ten sposób obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców Ukrainy .
W czasie szczytu mówiono o wciąż niezwykle potrzebnej, zwłaszcza przed zimą, pomocy humanitarnej. Dyskutowano o kwestii troski o zdrowie psychiczne, przede wszystkim walczących na froncie oraz rodzin dotkniętych przez wojnę, która trwa już ponad półtora roku. Dyskusji na ten temat została zorganizowana razem z Ukraińskim Towarzystwem Psychologicznym.
Uczestnicy szczytu dyskutowali o kwestiach wparcia przedsiębiorców, możliwości i szans w tym zakresie, sytuacji i potrzebie odbudowy rynku pracy, pomocy dla uchodźców, a także najmłodszych i najstarszych mieszkańców Ukrainy. Debatowano na temat wsparcia ze strony wielu organizacji pozarządowych z wielu zakątków świata, a także o kwestiach odpowiedzialność za zbrodnie wojenne oraz dezinformacji, która tak często pojawia się w czasie tej wojny.
Samorząd województwa podkarpackiego jest jednym z partnerów wydarzenia World For Ukraine – W4UA.