Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Pustułki polubiły uniwersytecką bibliotekę

Opublikowano: 2023-06-05 19:13:49, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW. Na parapecie jednego z okien budynku założyły swoje gniazdo. Ptaki zaobserwowali ornitolodzy z Instytutu Biologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Fot. Uniwersytet Rzeszowski

Fot. Uniwersytet Rzeszowski

 

Samica złożyła pięć jaj i wysiadywała je przez 28 dni. Niedawno wykluło się pięć piskląt. Samica cały czas nad nimi czuwa, osłania skrzydłami przed palącym słońcem i wiatrem. Musi je również bronić odganiając sroki i kawki. Z kolei samiec poluje z dala od budynku na różne gryzonie (ofiarami pustułek są norniki, myszy, młode susły oraz szczury) i regularnie przynosi rodzinie żywność.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Gdyby ktoś chciał się przyglądnąć nowej uczelnianej rodzince, to można to zrobić w internecie. Naukowcy zamontowali bowiem nad gniazdem kamerę. Transmisję na żywo z życia pustułek można oglądać na YouTube.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Pustułki, znane ze swojej zdolności do gniazdowania w różnorodnych środowiskach, często wybierają stare gniazda innych ptaków, szczególnie krukowatych, które znajdują się w gąszczach drzew lub na obrzeżach leśnych ostępów, otaczających pola, łąki i pastwiska. Natomiast w mieście wybierają różnego rodzaju załomy i wnęki wysokich budynków mieszkalnych i przemysłowych, kościołów i zamków. Naukowcy zbadali, że jedna para pustułek jest w stanie ochronić przed gryzoniami około 5-10 hektarów zboża, co przyczynia się do naturalnego regulowania liczebności szkodników w gospodarstwach rolnych.

 .