Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Tarnobrzeg zbuduje farmę fotowoltaiczną

Opublikowano: 2023-06-05 12:40:54, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

TARNOBRZEG. Farma miałaby mieć moc do 4 MW i powstać ma na osiedlu Sobów, na działce o powierzchni ok. 5,5 ha, na gruntach stanowiących nieużytki rolne.

Fot. um.tarnobrzeg.pl

Fot. um.tarnobrzeg.pl

 

Lokalizacja elektrowni fotowoltaicznej nie spowoduje zmiany użytkowania przyległych gruntów oraz nie będzie negatywnie oddziaływać na warunki wodno-gruntowe.

 

- Elektrownia słoneczna o mocy 4 MW, jak ta planowana w Tarnobrzegu, może przynieść miastu oszczędności na poziomie blisko czterech mln zł w skali roku, dokładnie 3 886 800 zł brutto. Dla porównania, koszt zużycia energii dla Tarnobrzega i jednostek podległych w 2022 r. wyniósł nieco ponad 6 mln zł. - mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Na budowę elektrowni słonecznej Miasto uzyskało warunki zabudowy, a w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Projekt pozwoli ubiegać się o dofinansowanie.

 

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej określony zostanie w kosztorysie projektowym, jednak wiadomo, że nie będzie mały. Aktualnie koszt budowy farmy o mocy 1 MW, to ok. 3 mln zł.

 

Miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięcia z programu rządowego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Nabór wniosków planowany jest w 2024 r.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Jeśli miastu uda się pozyskać dofinansowanie, farma mogłaby powstać nie wcześniej niż w 2025 r. Tarnobrzeg planuje już jednak pozyskanie kolejnych terenów, na których w przyszłości mogłaby powstać następna farma, tym razem o mocy 2 MW.

 

 .