PSL krytykuje sposób rozliczenia rocznej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Do 22 maja 2023 r. przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie roczne za 2022 r. trzeba przekazać w dokumentach księgowych za kwiecień 2023 r.
Na pierwszym planie Adam Dziedzic, wójt Świlczy i szef PSL w województwie podkarpackim
Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego, w tym Adam Dziedzic, szef partii na Podkarpaciu oraz Zbigniew Micał i Jan Lech zwrócili uwagę na – ich zdaniem niekorzystny dla przedsiębiorców - sposób rozliczenia rocznej składki zdrowotnej, wnoszonej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej może się okazać, że opłacona składka zdrowotna za 2022 rok jest niższa, niż ta ustalona w rocznym rozliczeniu za 2022 r. Niedopłatę należy zapłacić w terminie do 22 maja 2023 r., czyli ostatniego dnia, jaki jest na złożenie rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.
W rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej może się także okazać, że opłacona składka jest wyższa, niż ta ustalona w rocznym rozliczeniu za 2022 r. Przedsiębiorca, który nadpłacił składki zdrowotne za 2022 r. będzie miał bardzo krótki czas na złożenie przez Platformę Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS wniosku o zwrot nadpłaty składki, bo tylko do 31 maja 2023 r. włącznie. Wniosek o zwrot nadpłaconej składki będzie automatycznie utworzony na profilu płatnika składek w ZUS, trzeba go będzie tylko zatwierdzić i wysłać. Zwrot nadpłaconej kwoty ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek – przedsiębiorcy. Wniosek o zwrot nadpłaty przedsiębiorca może złożyć tylko do dnia 31 maja 2023 r. i tylko przez Platformę Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Wnioski wysłane po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia. Przedsiębiorca nie może tego wniosku złożyć w ZUS ani osobiście, czy listownie ani wysłać do ZUS maila w tej sprawie.
Jeżeli w rozliczeniu rocznym przedsiębiorca się pomyli, to w praktyce nie będzie miał możliwości złożenia korekty rozliczenia rocznego składki zdrowotnej, bo ZUS może nie zdążyć wprowadzić tej korekty do systemu przed 1 czerwca 2023 r., aby przedsiębiorca mógł złożyć na podstawie tej korekty wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.
Jeżeli wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej zostanie złożony w terminie, a przedsiębiorca nie posiada zaległości w ZUS, to kwota nadpłaty zostanie przekazana na rachunek bankowy przedsiębiorcy w terminie do 1 sierpnia 2023 r.
O ewentualny zwrot nadpłaconej za 2022 r. składki zdrowotnej mają szansę tylko Ci przedsiębiorcy, którzy zalogują się przed dniem 1 czerwca 2023 r. na internetowe konto na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS i złożą wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na swój rachunek bankowy.
W przypadku, gdy w tym krótkim terminie, przedsiębiorca nie złoży tego wniosku, bo będzie w tych najbliższych dniach np. przebywał w szpitalu lub będzie przebywał na urlopie, w takim przypadku, ZUS nie zwróci przedsiębiorcy kwoty nadpłaconej składki zdrowotnej, tylko do końca 2023 r. ZUS sam rozliczy nadpłaconą składkę zdrowotną przedsiębiorcy w ten sposób, że kwota nadpłaty zostanie rozliczona na poczet przyszłych składek ZUS. Inaczej mówiąc: ZUS będzie obracał pieniędzmi przedsiębiorców.
- Przedsiębiorcy znowu ograni - podsumowywał Adam Dziedzic.
.