Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Przemyślu powstaje „boczodrom”

Opublikowano: 2023-04-21 07:39:40, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

PRZEMYŚL. A dokładnie, pierwszy w Polsce kryty kort do gry w bocce., czyli tzw. „boczodrom”. Koniec budowy planowany jest na koniec maja.

Wizualizacja autorstwa Center Projekt. Fot. przemysl.pl

Wizualizacja autorstwa Center Projekt. Fot. przemysl.pl

 

Kort jest budowany ze 100 proc. uwzględnieniem przepisów Olimpiad Specjalnych oraz będzie w całości kryty. Dodatkowo teren, na którym będzie znajdował się kort będzie całodobowo monitorowany. Budowa realizowana jest ze środków Funduszy Norweskich oraz Miasta Przemyśla w ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Bocce to dyscyplina sportu, którą uczniowie SOSW Nr 1 zajmują się od 2006 r. Mają na swoim koncie liczne sukcesy sportowe na arenie regionalnej i ogólnopolskiej. Od samego początku Przemyśl jest też organizatorem podkarpackich turniejów bocce dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, a w tym roku odbędzie się 12 edycja tych zawodów.

 

Mimo, że boczodrom nie został jeszcze wybudowany, to już teraz są bardzo poważne plany na jego zagospodarowanie. Oprócz codziennej funkcji szkoleniowej dla osób niepełnosprawnych, jest plan, aby obiekt pełnił funkcję Europejskiego Centrum Szkolenia i Certyfikacji sędziów bocce Olimpiad Specjalnych. Ukończenie takiego szkolenia będzie skutkowało otrzymaniem certyfikatu Special Olympics Europe/Euroasia. Każda osoba posiadająca certyfikat, po spełnieniu kilku dodatkowych wymagań będzie mogła aplikować na stanowisko sędziego bocce Olimpiad Specjalnych. Imprezy OS najwyższej światowej rangi odbywają się co 4 lata, w różnych zakątkach świata. W ostatnich 20 latach były to m.in. Ateny, Los Angeles, Abu Dhabi i teraz w 2023 roku będzie to Berlin.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

W planach jest również wykorzystanie kortu, jako miejsca rozgrywek dla seniorów. Taka forma spędzania wolnego czasu jest bardzo popularna choćby we Włoszech, gdzie funkcjonują różne ligi seniorskie.