Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Wieża ciśnień w Przemyślu w rejestrze zabytków

Opublikowano: 2023-04-13 10:56:03, przez: admin, w kategorii: Region

PRZEMYŚL. Budynek wieży ciśnień jest na terenie Przemyśla jedynym przykładem tego typu zabytków techniki z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Fot. wuozprzemysl.pl

Fot. wuozprzemysl.pl

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Budynek wieży ciśnień usytuowany jest w dzielnicy Winna Góra. Obiekt powstał na terenie częściowo rozebranego w latach 1920-1930 fortu XIX a „BUDA” przy ul. Bolesława Chrobrego. Powstanie wieży ciśnień związane było z wybudowaniem w latach 1922-1928 na stokach Winnej Góry osiedla domów oficerskich. W roku 1926 r. rozpoczęto budowę wieży wraz ze zbiornikiem wyrównawczym oraz siecią wodociągową doprowadzającą wodę do poszczególnych budynków osiedla. Prace prawdopodobnie zakończono w 1928 r. W okresie II wojny światowej wieża została uszkodzona pociskiem artyleryjskim i wówczas Niemcy zdemontowali rurociąg doprowadzający wodę do zbiornika. Budynek obecnie wykorzystywany jest jako podręczny magazyn.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Wysokość wieży do okapu dachu wynosi 8 m. Założona jest na rzucie ośmioboku, murowana, dwukondygnacyjna, nakryta dachem wielospadowym. Budowla posiada wyodrębniony trzon i część mieszczącą zbiornik nakryty ośmiobocznym dachem i wieżyczką. Obiekt utrzymany jest w charakterze modernistycznym, formą i usytuowaniem stanowi ważny elementem krajobrazu kulturowego tej części miasta i jego dominantę. Pomimo, iż utracił swoją pierwotną funkcję, to jest istotnym przykładem myśli technicznej związanej z miejską siecią wodociągową. Obiekt zachował z okresu budowy bryłę oraz wyposażenie w postaci żelbetowego zbiornika na wodę.