Pokazy lotnicze w Mielcu 2013 - zobacz zdjęcia
MIELEC. Podczas pikniku lotniczego z okazji 75-lecia PZL Mielec zobaczyć można było w locie wiele rzadko spotykanych samolotów.
SB Lim 2, Kruk, Biało-Czerwone Iskry z Dęblina i wiele iinych samolotów. Niektóre z nich rzadko można spotkać w muzeach, a w locie, to wyjątkowa rzadkość.
Podczas pokazów został zaprezentowany jeden z dwóch Dromaderów Mini (M-21). Kilka lat temu, w czasie gdy PZL Mielec były w upadłości, jeden dwóch istniejących samolotów został sprzedany do Niemiec. Niestety tam utracił zdolność do latania i został znowu wystawiony na sprzedaż w internecie. Kupił go za 3,5 tysiąca euro były pilot, który chciał nim ozdobić plac zabaw. Jednak maszyna tak mu się spodobała, że postanowił przywieźć ją do Mielca i wyremontować. Kosztowało go to około 40 tys. euro. Ale dzięki temu samolot jest w pełni sprawny.
Szczególnie widowiskowa była rekonstrukcja potyczki lotniczej między samolotami sowieckim i niemiecką Luftwaffe.
Bitwie powietrznej towarzyszyła potyczka piechoty Armii Czerwonej i Wehrmachtu – zwycięzcami okazali się, czerwonoarmiści. Wszyscy Niemcy zginęli, a ich dowódca trafił do niewoli, ale został zastrzelony podczas próby ucieczki
Biało-Czerwone Iskry to zespół z Dęblina. jego członkowie to wojskowi piloci.
PZL M-28 to samolot transportowy. Jednak prowadzona przez doświadczonego pilota (Wiesław Cena) doskonale nadaje się także do akrobacji, co zaprezentował w Mielcu
SB Lim 2 to produkowany w Polsce MIG 15. Silnik tego samolotu wywodzi się z brytyjskiego silnika Rolls Royce. Kilkanaście egzemplarzy takiego silnika zostało po II wojnie światowej legalnie sprzedane zakupionych przez Związek Sowiecki. Ale już nielegalnie zostały skopiowane i wdrożone do masowej produkcji. Te maszyny były używane m.in. w wojnie domowej w Korei (gdzie m.in. wyposażeni przez Stalina Koreańczycy Kim Ir Sena Chińczycy Mao Ze donga walczyli z Amerykanami.
Na koniec zaprezentował się najnowszy produkt z PZL Mielec – S70i Black Hawk śmigłowiec o wielu zastosowaniach – od bojowego, po policyjne czy ratownicze. Te z Mielca trafiają m.in. do Arabii Saudyjskiej, Meksyku czy Kolumbii.