Dyskusja o sprawie profesora Krzysztofa Gutkowskiego na sejmiku
RZESZÓW.
W poniedziałek (30 stycznia 2023 r.) sejmik zajął się pierwszą w historii tego organu uchwałą obywatelską, złożoną przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej pn. „Przywrócić Profesora”. Celem uchwały było „przyjęcie w sprawie przyjęcia stanowiska o konieczności wyjaśnienia przyczyn i okoliczności zwolnienia profesora Krzysztofa Gutkowskiego”. Skład komitetu to Kazimierz Jaworski (były radny wojewódzki i były senator, Stanisław Dec, Ryszard Sadza, Ryszard Skotniczny i Bogusława Wybraniec.
Krzysztof Gutkowski pełnił funkcję dyrektora d.s. klinicznych i lecznictwa oraz kierownika Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Klinicznego ówczesnego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Stanowisko stracił w listopadzie 2020 r. Sprawa wzbudziła szeroki odzew w szpitalu, a także w samorządzie województwa. Cześć osób uważała, że zerwanie współpracy z lekarzem było efektem różnicy zdań z marszałkiem Władysławem Ortylem. Jak wiadomo profesor Krzysztof Gutkowski był krytycznie nastawiony do np. zakupu robotów chirurgicznych przez szpital.
Komitet zebrał ponad 1300 podpisów pod projektem uchwały. Nim doszło do głosowania, trwało – przedłużające się – spotkanie klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, gdzie omawiano uchwałę. Radni PiS nie mieli dyscypliny w sprawie głosowania.
W dyskusji głos zabrał m.in. były senator Jaworski, marszałek Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, członek zarządu Stanisław Kruczek, radni Dorota Łukaszyk, Adam Drozd, Bogdan Romaniuk, Mariusz Król. M.in. Jacek Kotula stwierdził, że marszałek Władysław Ortyl informował o sprawie biskupów, czemu marszałek zaprzeczał.
Marszałek zapewniał, że sejmik nie jest w stanie przywrócić lekarza do pracy, bo w tej chwili organem prowadzącym szpitala jest już Uniwersytet Rzeszowski. Twierdził także, że profesor nie przyjął innych ofert pracy.
Stanisław Dec, jeden z wnioskodawców (stowarzyszenie Podkarpacki Rzecznik Praw Pacjenta) wzywał do zakończenia nienawiści i zapowiedział nawet głodówkę. Uchwałę poparł także – zabierając głos – Jacek Ćwięka, współpracownik posła Grzegorza Brauna (klub Konfederacji). Do przywrócenie do pracy Krzysztofa Gutkowskiego wzywała także Bogusława Wybraniec.
W głosowaniu uchwałę poparło 12 radnych z różnych klubów. „Za” głosowali radni Stefan Bieszczad Adam Drozd, Maria Fajgier, Krzysztof Feret, Jacek Kotula, Mariusz Król, Dorota Łukaszyk, Bogdan Romaniuk, Antoni Pikul, Danuta Stępień, Dariusz Sobieraj, Jan Tarapata. Przeciw było 15 radnych, a zatem uchwała nie została przyjęta.
.