Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

„Różowa sobota” - bezpłatne badania dla kobiet pod kątem raka piersi

Opublikowano: 2022-10-20 13:13:48, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW. Październik, od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z tej okazji, 29 października w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1) odbędzie się „różowa sobota”, podczas której będzie można bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. – Zaledwie jedna trzecia uprawnionych mieszkanek województwa podkarpackiego korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych, mówi dr n. med. Justyna Filipowska, Kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii
i Diagnostyki Obrazowej w KSW1. – Daje nam to ostatnie miejsce w kraju. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób daje dużo większe szanse wyleczenia.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Podczas „różowej soboty”, w godzinach od 09:00 do 13:00 (obowiązuje rejestracja od 08:30 do 10:30) zostaną przeprowadzone: badanie USG piersi dla Pań w wieku od 30 do 50 roku życia oraz badanie mammograficzne piersi od 40 do 50 roku życia i od 50 do 69 roku życia,
a także będzie można skorzystać z bezpłatnej porady specjalistycznej. Aby wziąć udział
w „różowej sobocie”, należy przygotować numer pesel. Dodatkowe informacje pod numerami telefonu: 17 866 64 50.

--

Różowy październik – różowa sobota w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, 29 października, godzina: 09:00 – 13:00:

- Przychodnia Onkologiczna – rejestracja w godzinach: 08:30 – 10:30

- dla pacjentów przygotowany będzie wjazd na parking szpitala od ul. Stanisława Leszczyńskiego

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

- należy przygotować numer PESEL

- osoby, które nie zdążą się zarejestrować do godziny 10:30 lub nie zdążą wykonać badań otrzymają dodatkowe terminy

- dodatkowe informacje pod numerami telefonu: 17 866 64 50