Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

„Rak a Zdrowie” - akcja profilaktyczna w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim

Opublikowano: 2022-10-19 13:47:18, przez: admin, w kategorii: Region

Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie od wielu lat prowadzi działania profilaktyczne dla mieszkańców województwa podkarpackiego, a zwłaszcza powiatu rzeszowskiego. Jednym z takich działań jest profilaktyka antynowotworowa społeczeństwa lokalnego pod nazwą „Rak a zdrowie”.

„Rak a Zdrowie” - akcja profilaktyczną

 

ZOZ nr 2 w Rzeszowie (jednostka powiatu rzeszowskiego) już od 2014 roku jest organizatorem akcji, która ma na celu zachęcenie kobiet do regularnego zgłaszania się na profilaktyczne badania mammograficzne.

Pierwsza akcja trwała od 14 października do 31 grudnia 2014 i okazała się dużym sukcesem. Na badanie mammograficzne zgłosiło się 652 osoby, w analogicznym okresie rok wcześniej było tych badań 305. Pozytywny efekt działań zachęciły Zespół Opieki do kontynuowania akcji i w ten sposób w bieżącym roku odbywa się już IX edycja akcji „Rak a Zdrowie”.

W kolejnych latach akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, wiele Pań po raz pierwszy wykonało badanie mammograficzne, równie dużo zaczęło pilnować terminu mammografii i zgłaszać się na badanie regularnie co 2 lata. Niestety od 2020 roku odnotowano mniejsze zainteresowanie badaniami profilaktycznymi. Ma to niewątpliwie związek z pandemią covid-19.

 

Tymczasem rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co 5 Polka chorująca na nowotwór złośliwy, choruje na raka piersi. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta po 50 roku życia i jest najwyższe w grupie wiekowej 50 – 69 lat. Brak profilaktyki oznacza wysoką śmiertelność związaną z inwazyjnością zaawansowanego raka piersi.

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zachorowań i poprawy wyników leczenia są badania profilaktyczne. Wykrycie zmian chorobowych na bardzo wczesnym etapie pozwala szybko podjąć odpowiednie leczenie i daje duże szanse na pełny powrót do zdrowia.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Kampania zdrowotna „Rak a Zdrowie”

 

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W ZOZ nr 2 w Rzeszowie już od 3 października ruszyła kolejna edycja akcji „Rak a Zdrowie”. Badania realizowane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez NFZ, w związku z tym Panie które nie wykonywały profilaktycznej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat, mogą się przebadać bez skierowania i bezpłatnie.

Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie pod nr tel. 17 86 13 634, 17 86 13 605 oraz 17 86 13 616 lub osobiście w Pracowni Mammografii oraz Rejestracji RTG.

Badania mammograficzne można wykonywać w Pracowni Mammograficznej w Przychodni Specjalistycznej – Centrum Diagnostycznym przy ul. Fredry 9 w Rzeszowie.

Pracownia wyposażona jest w wysokiej jakości cyfrowy aparat mammograficzny. Badania są całkowicie bezpieczne i przyjazne dla pacjentek, odbywają się w komfortowych warunkach.

 

- Zawsze popieraliśmy i wspieraliśmy tego typu akcje. Tu chodzi bowiem o życie i zdrowie mieszkanek powiatu. Podczas dotychczasowych edycji kilkaset kobiet dowiedziało się, że ich zdrowie jest zagrożone. Dzięki wczesnemu wykryciu zmiany możliwe jest podjęcie odpowiedniej interwencji. Wiele kobiet zawdzięcza życie takim właśnie akcjom - mówi starosta rzeszowski Józef Jodłowski, który objął patronat honorowy nad akcją.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Panie, które przebadają się w terminie 3 października 2022 r. – 15 grudnia 2022 r. mogą wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych kupując los na loterii w cenie 1 zł. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na cele związane z profilaktyką nowotworową. W tegorocznej edycji do wygrania jest 39 nagród rzeczowych, nagrodą główną jest ekspres do kawy o wartości 1299 zł, pozostałe nagrody to produkty fitness, zestawy kosmetyków kolorowych oraz pielęgnacyjnych.