SIM Podkarpackie ma już pozwolenie na pierwsze bloki
PODKARPACKIE. W państwowo-samorządowej spółce SIM Podkarpacie trwają przygotowania do rozpoczęcia pierwszych budów.
Przedstawiciele samorządów-udziałowców SIM Podkarpackie oraz prezes KZN Arkadiusz Urban (trzeci z prawej) podczas spotkania w Boguchwale. Fot. Adam Cyło
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM), to spółka zajmująca się budownictwem społecznym. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Udziałowcami są samorządy oraz Krajowy Zasób Nieruchomości, państwowa osoba prawna.
Najemcami mogą być ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. „zdolność czynszową”; nie kwalifikują się do dostania lokalu komunalnego; nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości. Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące jedno dziecko, lub ukończyły 60 lat życia. Mieszkania, które powstaną będą na wynajem, ale z opcją wykupu,.
Projekt SIM istnieje od zeszłego roku. W tej chwili jest już 30 takich spółek, z 360 gmin. Kolejnych osiem inicjatyw jest w przygotowaniu.
- Każda gmina może z marszu wchodzić w program, nie musi mieć zabezpieczenia – mówi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Ze strony rządu każdy samorząd dostanie 3 mln zł na początek.
W tej chwili do SIM Podkarpacie należą (tzn. są udziałowcami) Boguchwała (gdzie spółka ma siedzibę), Sędziszów Małopolski, Miejsce Piastowe, Leżajsk, Nowa Sarzyna, Dynów i Jarosław. Dwie nowe gminy będą wkrótce dołączać. Jedną z nich ma być Sokołów Małopolski (powiat rzeszowski) a drugą Wietrzychowice z województwa małopolskiego. Obydwa samorządy prezentowały się na walnym zgromadzeniu we wtorek, 18 października 2022 r.)
SIM Podkarpacie chce wybudować 1500 mieszkań, trzy pozwolenia na budowę już zostały uzyskane.
Burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol zapowiada zbudowanie docelowo około 1000 mieszkań, na 10 hektarów przekazywanych z KZN w rejonie Kasprowicza, Krasińskiego i Mickiewicza (niedaleko dawnej tzw. radiostacji, Koreji). Na początek będą to trzy bloki, a w nich 240 mieszkań, zgłosiło się już ok. 350 osób, W połowie listopada będzie lista.
- Może końcem 2024 pierwsze klucze będziemy mogli przekazać najemcom. Inicjatywa jest ważna, bo dostęp do kredytów ograniczony, a chcą ludzie chcą mieszkań – mówi Wiesław Kąkol. - Czynsz będzie jak za mieszkanie własnościowe, będzie można skorzystać z formuły dziedziczenia.
Docelowo proawie 1000 mieszkań ma powstać. Kolejny baór w okolicach wakacji na 300 mieszkań.
W Sędziszowie Małopolskim ma powstać 160 mieszkań jest już projekt pierwszego bloku, pozwolenie na budowę, nabór i w lipcu budowa miała się rozpocząć.
- Ale sytuacja geopolityczna i putinflacja i problemy Krajowym Planem Odbudowy nie pozwoliły nam zmontować budżety i ogłosić przetargu – mówi Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Małopolskiego.
W Sędziszowie powstać mają kilkupiętrowe bloki przy ul. Wspólnej. Burmistrz liczy na to, że w 2024 dojdzie do przekazania kluczy, dla tych, którzy „mają zdolność czynszową, a nie mają zdolności kredytowej”.
Kolejną gminą, w której jest zezwolenie na budowę jest Nowa Sarzyna w powiecie leżajskim. Tam, przy ul. Konopnickiej zbudowane zostaną 74 mieszkania.
W Leżajsku (przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Klasztornej) pozwolenie na budowę ma być prawdopodobnie jeszcze w w październiku, w Dynowie (ul. 1 Maja) pozwolenie będzie uzyskane do końca bieżącego roku, zaś w Jarosławiu (przy ulicach Szarych Szeregów i Konfederackiej) w styczniu 2023 r.
U nowych udziałowców spółki, także są określone plany inwestycyjne. W Sokołowie Małopolskim miałoby powstać ok. 250 mieszkań, natomiast w Wietrzychowicach 10 mieszkań zostałoby wyremontowanych a kolejne 40 wybudowanych.