Krosno rozstrzygnęło konkurs na opracowanie koncepcji nowego osiedla
KROSNO. Konkurs zwyciężył zespół architektów trzech łódzkich pracowni: „AMP Architekt”, „Lumioo” oraz „Projekt Officyna Pracownia Architektury”.
Fot. Pixabay/CC0
Konkurs dotyczył opracowania wstępnej kompleksowej koncepcji zagospodarowania terenu nowego, modelowego, wielofunkcyjnego osiedla mieszkaniowego w Krośnie. Autorzy zwycięskiego projektu zostaną teraz zaproszeni do negocjacji z miastem na opracowaniu już konkretnej koncepcji przyszłej inwestycji.
Przypomnijmy, konkurs był realizowany w ramach projektu „Krosno - opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020”, współfinansowanego w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020) oraz w 15 proc. z budżetu państwa.
Na konkurs, do 31 sierpnia, wpłynęły cztery projekty koncepcyjne. Złożyły je pracownie: „ARCA-Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury” z Gliwic; Zespół Architektów Ungeheuer z Krosna; zespół architektów „AMP Architekt”, „Lumioo” i „Projekt Officyna Pracownia Architektury” z Łodzi oraz „Archit-Studio Święciński Architekci” z Krosna. Ta ostatnia oferta nie była oceniana z uwagi na braki formalne. Jak czytamy w ogłoszeniu: Praca konkursowa nr 4 nie była oceniana z uwagi na braki formalne. Zgodnie z art. 345 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz z zapisem zawartym w rozdziale V, pkt 2.2 Regulaminu konkursu nie podlega ocenie praca konkursowa niezgodna z przepisami ustawy, nieodpowiadająca ogłoszeniu o konkursie lub Regulaminowi, złożona po terminie.
Kryteriami, według których były oceniane prace konkursowe, to m.in.: atrakcyjność i realność proponowanych rozwiązań urbanistycznych (w tym kompozycja założenia przestrzennego, rozwiązania funkcjonalne w skali urbanistycznej i architektonicznej, funkcjonalność i czytelność przyjętych rozwiązań komunikacyjnych oraz jakość relacji przestrzennych i funkcjonalnych z sąsiadującymi terenami). Poza tym oceniana była ekonomika proponowanych rozwiązań oraz uwzględnienie rozwiązań proekologicznych i oszczędności energii.
Ostatecznie komisja konkursowa wybrała propozycję przedstawioną przez łódzkich architektów. Ich projekt zdobył łącznie 78,83 punkty. Z projektem gliwickiej pracowni zwyciężyl właściwie o włos (78,33 punkty).
Na przyszłym osiedlu ma się znajdować 2500-3000 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni (średnia powierzchnia 55 m2). Maksymalna powierzchnia terenu przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną wynieść ma 25 ha, zaś powierzchnia wielofunkcyjnych terenów zielonych to minimum 5 ha (w tym tereny rekreacyjno-sportowe). Część terenu uczestnicy konkursu mogli przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w formie zwartej. Musieli też zaprojektować obiekty takie jak: żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, a także te usługowe i komercyjne. Do tego oczywiście układ komunikacyjny z parkingami. Nie mogli wreszcie zapomnieć o uwzględnieniu sąsiedztwa linii kolejowej.
Planowana przez miasto docelowa inwestycja będzie ogromnym przedsięwzięciem. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu „maksymalny planowany łączny koszt realizacji inwestycji (…) nie powinien przekroczyć kwoty 886 290 000 zł brutto”.