Powstał Medevac Hub Jasionka
POWIAT RZESZOWSKI. W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce, przy tamtejszym lotnisku, powstał Medevac Hub Jasionka. Ma on zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów relokowanych z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej.
W otwarciu placówki uczestniczyli m.in.: minister zdrowia Adam Niedzielski, komisarz do spraw zarządzania kryzysowego KE Janeza Lenarčiča, minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko. Obecna była również wojewoda Ewa Leniart, a samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.
W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele rządu norweskiego, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM), Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).
W powstanie hubu zaangażowanych było wielu instytucji, państw i organizacji: Komisja Europejska, Światowa Organizacja Zdrowia, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Ministerstwo Zdrowia i Województwo Podkarpackie.
Jak mówił podczas otwarcia minister Adam Niedzielski pacjenci z Ukrainy są już od dawna transportowani do różnych państw europejskich, a hub powstał po to, aby ten proces usprawnić i zapewnić osobom z Ukrainy lepsze warunki w oczekiwaniu na transport do państw europejskich.
Ten hub ma o tyle ważne znaczenie, że do tej pory musieliśmy w taki profesjonalny sposób koordynować przyjazd pacjentów z zapewnieniem im transportu chociażby z pobliskiego lotniska. W tej chwili będziemy mogli z większą systematyką tych pacjentów przyjmować, będą mogli tutaj czekać w dobrych warunkach na dalszy transport – mówił minister.
Adam Niedzielski dodał, że loty z pacjentami będą dzięki temu regularne i będą się odbywały dwa razy w tygodniu. Hub – jak poinformował minister – odciąży w jakimś stopniu polski system zdrowia:
Idea, aby cześć tych pacjentów transportować do krajów europejskich jest pewną ulgą dla polskiego systemu opieki zdrowotnej – dodał Niedzielski.
Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego KE Janez Lenarčič poinformował, że pacjenci z Ukrainy trafiają do 18 państw europejskich, a ten hub usprawni znacznie ten proces. Do tej pory taki transport medyczny zapewniono dla ok. 1,2 tys. osób z Ukrainy.
Każdego dnia kolejne osoby, pacjenci z Ukrainy trafiają na leczenie do państw europejskich. Dlatego potrzebujemy właśnie tego, co powstało tutaj – hubu medycznego, gdzie pacjenci będą dobrze zaopiekowani w oczekiwaniu na transport medyczny – powiedział komisarz.
Wasza walka jest naszą walką, będziemy stać przy was tak długo, jak będzie to potrzebne – dodał komisarz Lenarčič.
Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko dziękował za wszelką pomoc w sferze medycznej w tym za leczeniu osób, które ucierpiały w czasie toczącej się w Ukrainie wojny:
Ten hub to wielkie wsparcie w naszym systemie ochrony zdrowia, myślę, że pozwoli nam jeszcze bardziej efektywnie prowadzić ewakuację pacjentów, wszystkich tych, którzy przeżyli traumę wojny – powiedział szef ukraińskiego resortu zdrowia.
W otwarciu hubu uczestniczył marszałek Władysław Ortyl:
Wojna w Ukrainie zapewne potrwa jeszcze długie miesiące, dlatego dobrze, że ta pomoc się profesjonalizuje jeszcze bardziej, że powstają właśnie takie inicjatywy, jak ten hub medyczny, dzięki któremu ofiary tej wojny w jeszcze lepszy i szybszy sposób uzyskają profesjonalną pomoc – mówi marszałek Ortyl.
Tuż przed otwarciem na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce wylądował samolot Medevac, który zabrał 20 ukraińskich pacjentów na leczenie do Norwegii.
To byli pacjenci - ofiary wojny, z ranami i udział takich pacjentów w tych transportach będzie się zwiększał – mówił minister Niedzielski.
Uruchomiony w Jasionce Medevac Hub ma służył do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy i jest finansowany w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 roku i jednocześnie część większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE. Do tej pory dzięki temu wsparciu ewakuowano już ok. 1200 osób do szpitali w 18 krajach Europy.
Hub zapewni bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrainy, przed ich odlotem na leczenie do szpitali w innych krajach europejskich. W centrum pacjenci będą mieli zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską, badania przesiewowe, szczepienia i wsparcie psychologiczne. Hub ma także ułatwić pracę personelowi medycznemu, który ma do czynienia z wrażliwymi pacjentami przybywającymi z Ukrainy. Program ewakuacji medycznej może korzystać z dwóch lotów Medevac tygodniowo, oferowanych przez Norwegię, które zapewniają transport ukraińskich pacjentów z Rzeszowa do krajów oferujących dalsze leczenie.