Design Castle wygrywa I Rzeszowski StartUP Mix
RZESZÓW. W Urban Labie odbyła się prezentacja pomysłów startupowych I Rzeszowski StartUP Mix
Rzeszowski StartUP Mix to spotkania dla wszystkich, którzy mają pomysł na własny biznes i chcą go skonsultować ze specjalistami, a także zdobyć unikalną wiedzę, czerpiąc z doświadczenia obecnych na biznesowym mitingu profesjonalistów. Pierwszy odbył się w czwartek (25 sierpnia 2022 r.) w Urban Labie, który jest wydziałem Urzędu Miasta Rzeszowa
Zaprezentowały się trzy projekty:
AQUARes - System sterowalnej mikroretencji sposobem na adaptację miast do zmian klimatycznych
Jak przygotować miasto na zmiany klimatyczne? Rozwiązanie w tym zakresie zaprezentuje przedstawiciel firmy AQUARes, który podczas zaplanowanego 25 sierpnia w przestrzeni Centrum Innowacji Miejskich-Urban Lab spotkania z cyklu "Rzeszowski StartUP MIX", wystąpi jako jeden z prelegentów pierwszego, biznesowego mitingu. Propozycja firmy to system opatentowanej, sterowalnej mikoretencji, którą będzie można zainstalować zarówno przy budynkach użyteczności publicznej, jak i blokach. Innowacyjność rozwiązania przejawia się m.in. w "przechwytywaniu" wody deszczowej, możliwości wielokrotnego wykorzystania zebranej deszczówki do produkcji energii czy nawadniania, jak również zainstalowania rozwiązania w miejscu występowania problemu, czyli w centrach miast.
Firma posiada także propozycję komplementarnego rozwiązania do zastosowania przy domach jednorodzinnych, w oparciu o którą JST może szybko i tanio zbudować bardzo dużą pojemność retencyjną w mieście.
Design Castle - portal konkursowy koncepcji architektonicznych
Ten odpowiadać ma na zapotrzebowanie rynku w zakresie tworzenia projektów domów jednorodzinnych i, dzięki swojej nieograniczonej, zdalnej formie, skupiać architektów z całego świata, którzy w ogłoszonych konkursach będą startować przygotowując propozycje pod wytyczne inwestora. Dzięki temu swoich sił w projektowaniu spróbować będą mogli również architekci młodzi. Co więcej- zgłoszone do konkursu projekty będzie sprawdzał specjalny algorytm.
Termwall- Wkładki ekologiczno-termiczne
Czy odrzucaną przy aktualnej selekcji część plastiku do recyklingu można jednak przetworzyć pożytecznie dla środowiska, zwiększając przy tym izolację domu? Według trzeciego z naszych prelegentów, firmy Termwall - tak! Nienadające się do recyklingu reklamówki, woreczki, plastikowe opakowania czy przetworzony już wcześniej kilkakrotnie materiał można przekształcić w specjalne wkładki termiczne, które najsłabsze miejsca murów, czyli spoiny pionowe, zwane również mostkami termicznymi, zamienią w punkty najcieplejsze, poprawiając zarazem energooszczędność i izolację budynku. Czym są mostki termiczne? To nic innego, jak miejsca, przez które ciepło “ucieka” lub przez które do mieszkania “wchodzi” chłód, np. kontakty elektryczne, przestrzeń dookoła ramy okiennej czy poniżej płyty balkonowej lub tarasowej.
Dla Jury pomysł na konkursowy portal koncepcji architektonicznych okazał się najlepszym spośród tych, które zaprezentowane zostały podczas wczorajszego spotkania Rzeszowski StartUP MIX. Wyróżnienia zaś otrzymały projekty dotyczące systemu sterowalnej mikroretencji oraz ekologiczno-termicznych wkładek.
- Pomysł pojawiał się w naszych dyskusjach od lat. Jego korzenie dotykają wątków związanych z wieloletnią pracą na polskim rynku architektonicznym, o których zapewne większość projektantów i inwestorów mogłoby opowiadać godzinami. Postanowiliśmy dać sobie szansę i znaleźć źródła finansowania, ponieważ wierzymy, że w pokoleniach projektantów drzemie nie do końca wykorzystana siła, która jednocześnie może działać na korzyść odbiorców ich twórczości - mówi Paweł Delikat z Design Castle.
Oprócz startupowych pomysłów, zgromadzeni w przestrzeni Urban Lab Rzeszów goście posłuchać mogli również panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięły Magdalena Mróz, właścicielka Centrum Medycznego eMMed oraz Kinga Bednarz, właścicielka salonu beauty Glow Atelier i marki odzieżowej Apparel Poland. Panel poprowadził Tomasz Lutak, specjalista ds. projektów rozwojowych z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Prelegentami Rzeszowskiego StartUP MIXu byli również Katarzyna Jarosz z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zapowiedziała nachodzący Carpathian StartUP Fest oraz Andrzej Hlawacik, specjalista z Banku Gospodarstwa Krajowego, który zapoznał słuchaczy z nowymi propozycjami dla przedsiębiorców.
.