Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Skup zbóż i rzepaku na Podkarpaciu

Opublikowano: 2022-08-10 08:24:59, przez: admin, w kategorii: Rolnictwo

PODKARPACKIE. Informacje Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Fot. Adam Cyło

Fot. Adam Cyło

 

Rzepak

18 lipca 2022 r. rozpoczęto zbiory rzepaku stan na dzień 04.08.2022 r. zaawansowanie zbiorem rzepaku waha się w granicach 50%.

Zainteresowanie zakupem nasion rzepaku jest znaczne. Aktualna cena wynosi od 2800 do 2900 zł/t netto. (cena uzależniona od parametrów takich, jak: wilgotność 9% - 9,5%, zanieczyszczenia około 3%). Skup w województwie podkarpackim przebiega na bieżąco bez zastojów.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Mało deszczów w okresie wegetacji i w fazie dojrzewania miała znaczący wpływ na plonowanie. Podmioty skupujące sygnalizują gorszą jakość ziarna (zasuszenie) w stosunku do roku 2021, ziarno technologicznie dojrzałe, wilgotność na umiarkowanym poziomie. Ponadto nasiona posiadają dobry stopień „zaolejenia” 42% - 45%.

W województwie podkarpackim zbiory rzepaku rozpoczęły się we wschodniej części regionu, obecnie w ( południowej części województwa podkarpackiego) na glebach o wyższej bonitacji.

 

Zboże

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

25 lipca 2022 r. rozpoczęto skup jęczmienia ozimego cena 1000 zł/t netto przy wilgotności 10,8%, aktualnie skup jęczmienia prowadzi jeden podmiot skupujący, natomiast skup pszenicy konsumpcyjnej cena waha się od 1400-1500 zł/t netto. Zainteresowanie zakupem zboża przez podmioty skupujące jest znaczne.

Ziarno technologicznie zasuszone spełniające kryteria zawartości białka i glutenu. Skup ziarna prowadzony na bieżąco, bez zastojów .