Informacja na temat stanu prac nad instalacją antyodorową w Przewrotnem. Stanowisko zarządu Saria Polska
POWIAT RZESZOWSKI.
Fot. Saria Polska
Szanowni Państwo,
w ubiegłym roku prace nad instalacją antyodorową nabrały tempa. Głównym celem tej inwestycji jest zmniejszenie do minimum uciążliwości zapachowych, a tym samym poprawa komfortu życia mieszkańców Przewrotnego i okolic. Ta technologia, którą wdrażamy w Przewrotnem funkcjonuje w innych oddziałach SARII na terenie Europy. Zawsze skutkowała ona rozwiązaniem problemu. Dlatego właśnie zależało nam, aby jak najszybciej wprowadzić zmiany także w Przewrotnem.
W maju ubiegłego roku złożyliśmy pełny raport oddziaływania na środowisko. Na przełomie lutego i marca tego roku, burmistrz Głogowa Małopolskiego uzyskał uzgodnienia od Wód Polskich, Starostwa Powiatowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W marcu opublikowane zostało obwieszczenie, dające możliwość zapoznania się stronie społecznej z całością materiału zebranego w sprawie. Już na przełomie marca i kwietnia oczekiwaliśmy na decyzję środowiskową, konieczną do złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Do tego etapu wszystko odbywało się zgodnie z planem, który przedstawiliśmy Państwu początkiem roku.
Decyzja środowiskowa została wydana 31 maja, a uprawomocniła się dnia 22 czerwca. Natychmiast złożyliśmy wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania. Po otrzymaniu wezwania do uzupełnienia brakujących dokumentów, niezwłocznie tego dokonaliśmy. Chcemy podkreślić, że dostarczamy organom wszystkie wymagane dokumenty, natychmiast po otrzymaniu stosownej prośby. Jeśli uzupełniona dokumentacja okaże się wystarczająca, w drugiej połowie sierpnia powinniśmy otrzymać decyzję o warunkach zabudowy. Widzimy, że jest to o blisko trzy miesiące później w stosunku do założonego planu. Tym samym przesunie się okres realizacji pozostałych etapów.
Przy założeniu, że żadna ze stron nie wniesie odwołania od decyzji o warunkach zabudowy, na początku września złożymy wniosek o legalizację obiektu. O ile Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, decyzję jesteśmy w stanie uzyskać najwcześniej w październiku. Wówczas będziemy mogli rozpocząć właściwe prace konstrukcyjne. Zgodnie z naszą deklaracją, potrwają one maksymalnie 4 miesiące. Podkreślamy, że już teraz wykonujemy wszystko co możemy, aby okres ten skrócić o połowę – nawet do dwóch miesięcy. Wskazujemy, że gdybyśmy otrzymali stosowne zgody, wkrótce instalacja mogłaby działać testowo. Ale niestety, nadal procedujemy.
Deklarujemy również pełną gotowość do prowadzenia prac instalacyjnych w zimie, pomimo że nie jest to najlepszy okres na tego typu działania. Zgodnie z przedstawionym scenariuszem pod koniec roku instalacja rozpocznie funkcjonowanie w trybie testowym. Kolejnymi krokami będzie odbiór inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Apelujemy do wszystkich upoważnionych organów o nie zwlekanie z procedowaniem. My od wielu miesięcy jesteśmy gotowi, by raz na zawsze rozwiązać problem, z którym mierzą się mieszkańcy.