Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Przebieg żniw i skupu w województwie podkarpackim (28 lipca 2022 r.)

Opublikowano: 2022-07-28 08:01:07, przez: admin, w kategorii: Rolnictwo

PODKARPACKIE.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

Zbiory rzepaku rozpoczęły się 18 lipca 2021 r. w północnej części województwa podkarpackiego, na glebach o wyższej bonitacji Zaawansowanie skupu sięgnęło rzepaku waha się w granicach 8 % - 9%.

Zainteresowanie zakupem nasion rzepaku jest znaczne, przebiega na bieżąco bez zastojów. Aktualna cena wynosi od 2700 (Farmer, Wietlin Trzeci) do 2900 zł/t netto (Elewarr). Cena zależy od parametrów takich, jak: wilgotność 9% - 9,5%, zanieczyszczenia około 3%.

Jednak mało ilość opadów w okresie wegetacji i w fazie dojrzewania miała znaczący wpływ na plony. Podmioty skupujące sygnalizują gorszą jakość ziarna (zasuszenie) w stosunku do roku 2021, ziarno technologicznie dojrzałe, wilgotność na umiarkowanym poziomie. Ponadto nasiona posiadają dobry stopień „zaolejenia” 42% - 45%.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Wśród zbóż, 25 lipca 2022 r. rozpoczął się skup jęczmienia ozimego: cena 1050 zł/t netto przy wilgotności 10,8%. W tej chwili skup jęczmienia prowadzi jeden podmiot skupujący – Farmer. Rozpoczęto także skup pszenicy cena waha się od 1200 zł/t netto za paszową (Elewarr, Farmar w Wietlinie Trzecom) do1400 zł/t netto za konsumpcyjną (Elewarr i Kapka w Jarosławiu).

Ziarno technologicznie zasuszone o niskiej zawartości białka i glutenu, spowodowane warunkami hydrologicznymi. Skup ziarna prowadzony na bieżąco, bez zastojów .

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Skup żyta prowadzą dwie firmy: Farmer w Wietlinie Trzecim po 900 zł/t i Kapka w Jarosławiu po 1200 zł/t.

 

Na podstawie informacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Rzeszowie