Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Nowy budynek Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc

Opublikowano: 2022-06-11 22:13:57, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

Przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie otwarta została nowa część Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. Inwestycja została sfinansowana z funduszy unijnych i budżetu samorządu województwa. Otwarcie połączono z piknikiem rodzinnym - „Z Funduszami Europejskimi oddychamy, zdrowe płuca mamy”.

Fot. Michał Bosek

Fot. Michał Bosek

 

Rozbudowa centrum rozpoczęła się trzy lata temu i kosztowała 46 mln złotych, w tym 38,5 mln to wsparcie unijne, pozostałe środki pochodzą z budżetu samorządu województwa. Nowa część to pięciokondygnacyjny budynek, do którego przeniesiona i wyposażona została Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z najstarszej części szpitala czyli z dawnego dworu Jędrzejowiczów oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W nowym obiekcie mieści się także zaplecze diagnostyczne – Klinicznego Zakładu Patomorfologii i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja.

 

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie od 2017 roku funkcjonuje w strukturach Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina. I to właśnie KSW nr 1 odpowiadał za tę inwestycję:

 

- W tym nowym kompleksie znajdują się nie tylko kliniki, które zostały przeniesione ze starej części, ale bardzo nowoczesny Kliniczny Zakład Patomorfologii, który posiada jedną z najbardziej nowoczesnych linii do obróbki materiału tkankowego. Dla pacjenta jest to bardzo ważne, bo skraca czas oczekiwania na wynik badania – mówił dyrektor KSW nr 1 Janusz Ławiński.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Oddany nowy budynek to tylko pierwszy etap inwestycji. Szpital KSW nr 1 kończy właśnie przygotowania do przetargu na kolejne etapy projektu. W najbliższych dwóch latach przebudowane zostaną pozostałe budynki szpitala, razem z infrastrukturą techniczną, instalacjami, zagospodarowaniem terenu oraz zakupem wyposażenia, w tym sprzętu medycznego do diagnostyki i leczenia. Powstaną m.in.: oddział rehabilitacji pulmonologicznej, kompleks Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii oraz nowoczesna Izba Przyjęć. Dzięki temu pacjenci, w tym osoby po przebytym wirusie Covid-19, otrzymają kompleksową opiekę. Koszt całej inwestycji to około 80 mln zł.

 

- Szpital ten ma wysoki poziom referencyjności i kierowani są tu najciężej chorzy pacjenci z całego województwa. Świadczone są kompleksowe usługi w zakresie chorób układu oddechowego, mowa tutaj przede wszystkim o nowotworach, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, obturacyjnym bezdechu sennym, gruźlicy, ale też chorobach alergicznych. Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących schorzeń nowotworowych w naszym kraju, a choroba obturacyjna płuc i choroby dolnych dróg oddechowych są drugą, co do częstości występowania, chorobą pulmonologiczną po raku płuca – mówi Adrianna Obutelewicz – Pyrzyńska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

 

Otwarcie nowego budynku szpitala zostało połączone z piknikiem rodzinnym, podczas którego dla dzieci przygotowano malowanie twarzy, upinanie fantazyjnych warkoczy, bańki mydlane, dmuchańce. Dorośli z kolei mogli wykonać podstawowe badania - m.in. skontrolować poziom cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz skorzystać z konsultacji lekarskich. Odbył się także quiz: „Znasz Fundusze? To grasz! O funduszach odpowiedź krótka – roślina do ogródka”. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź można było otrzymać zieloną roślinkę – symbol zdrowego życia i otoczenia.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

W uroczystym otwarciu uczestniczyli marszałek Władysław Ortyl, posłowie Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Szlachta, Jan Warzecha oraz Tadeusz Chrzan . Obecna była także Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki regionalnej i wojewoda Ewa Leniart.

 .