Tylko jeden chętny na rozbudowę infrastruktury turystycznej regionu lubaczowskiego
POWIAT LUBACZOWSKI. Jest jednak problem. Cena oferty przekracza założony limit kosztów o kilka milionów złotych.
Inwestycja ta jest przedsięwzięciem Związku Powiatowo-Gminnego Ziemia Lubaczowska. Tworzą go samorządy Lubaczowa oraz gmin Cieszanów, Horyniec-Zdrój i Narol. Związek planuje rozbudowę infrastruktury turystycznej w kilku miejscowościach, z Lubaczowem włącznie.
Na pierwszy przetarg nie wpłynęła żadna oferta. Na drugi tylko jedna. Realizacją inwestycji zainteresowała się lubaczowska Firma Handlowo-Usługowo-Finansowa Grzegorz Powroźnik. Problem w tym, że Związek oszacował koszt realizacji przedsięwzięcia na 9,9 mln żł, a oferent zaproponował cenę aż 13 773 639 zł.
Program funkcjonalno-użytkowy jest już gotowy. Opracowało go Biuro Projektów Inżynierskich Pro-Gress z Lubaczowa. Inwestycja ma być realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Docelowo w całym regionie powstać ma kilka wież widokowych: 24 m w Jędrzejówce, Nowym Siole i Borowej Górze oraz aż 40 m w Horyńcu - Zdroju. Teren wokół nich również zostanie odpowiednio zagospodarowany. Dodatkowo w miejscowościach tych zbudowane zostaną stacje obsługi rowerów (plus Basznia Dolna i Górna, Lubaczów) oraz miejsca postoju dla kamperów wraz z budynkami obsługi (m.in. sanitariaty, prysznice) i altanami grillowymi. Przy okazji w Baszni Dolnej powstanie też park linowy.
W samym Lubaczowie również zbudowane zostanie specjalne pole dla kamperów a w budynku do jego obsługi zlokalizowana zostanie także część gastronomiczna. Poza tym miasto wzbogaci się o tężnię solankową i kilka nowych terenów zielonych (m.in. skwer obok starostwa, park podworski).
Cała inwestycja miałaby się zakończyć w połowie 2024 r.
Przedsięwzięcie będzie dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład kwotą 8,9 mln zł.