70 lat Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie
Początki Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2, podlegającego Powiatowi Rzeszowskiemu sięgają początku lat 50. XX wieku. W ciągu ponad 70 lat działalności jednostka stała się jednym z największych podmiotów leczniczych w Polsce zajmujących się podstawową opieką zdrowotną.
Zadaniem ZOZ nr 2 jest świadczenie usług zdrowotnych służących ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, promocji zdrowia oraz podejmowaniu innych działań wynikających z procesu leczenia. Wykwalifikowana kadra medyczna od dziesięcioleci pracuje zgodnie z dewizą „Tradycja, doświadczenie, nowoczesność” zapewniając pacjentom leczenie z poszanowaniem ich praw oraz wykorzystaniem najnowocześniejszej wiedzy medycznej i sprzętu.
Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 zarządza ponad 40 placówkami medycznymi na terenie całego powiatu rzeszowskiego. Są to przychodnie rejonowe, gminne oraz wiejskie ośrodki zdrowia, a także punkty lekarskie, w których świadczone są usługi medyczne z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, opieki specjalistycznej, jaki i specjalistycznej bazy diagnostycznej, rehabilitację i usługi stomatologiczne dla wszystkich osób potrzebujących pomocy.
Z usług ZOZ nr 2 korzysta rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób zarówno w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, jak i opieki specjalistycznej. W strukturze jednostki znajdują się również ośrodki stacjonarnej całodobowej opieki długoterminowej, takie jak: Zakład Opieki Długoterminowej i Paliacji w Błażowej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dynowie oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Hyżnem.
ZOZ nr 2 stara się dbać o wszystkich pacjentów jednakowo - zarówno tych, którzy z usług realizowanych przez ZOZ nr 2 korzystają regularnie, jak i jednorazowo. Dlatego też od samego początku funkcjonowania podnoszone są standardy i jakość świadczonych usług. Bardzo ważnym elementem są stałe inwestycje w unowocześnianie posiadanego sprzętu.
Od 2021 roku Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie dysponuje rezonansem magnetycznym najnowszej generacji, aparat Ingenia Ambition 1,5 T X. To jedyne tej klasy urządzenie w Polsce i prawdopodobnie jedno z nielicznych w Europie. W ZOZ nr 2 została uruchomiona pierwsza w Rzeszowie poradnia osteoporozy jak również poradnia chirurgiczno-ortopedyczna dla dzieci.
Ostanie ćwierć wieku ZOZ-u obfitowało we wszelkiego rodzaju inwestycje poprawiające komfort i standard opieki nad naszymi pacjentami. Nowo otwarte czy zmodernizowane obiekty i gabinety pozwalają na przyjmowanie większej ilości pacjentów i udzielanie im jak najwyższej jakości usług.
Wśród licznych inwestycji wyszczególnić można zwłaszcza:
1) Adaptację budynku Przychodni Rejonowej w Dynowie na Zakład Opieki Długoterminowej w latach 2000-2001 o wartości 1,5 mln złotych.
2) Modernizację Gminnego Ośrodka Zdrowia w Hyżnem, w tym utworzenie zakładu rehabilitacji. Inwestycja została zakończona w 2007 roku, a jej wartość wyniosła 1,3 mln złotych.
3) W 2009 r. otwarty został Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Hyżnem. Po dwóch tygodniach działalności został podpisany kontrakt z NFZ na wykorzystanie w jego ramach 80% dostępnych łóżek. Wartość tej inwestycji wyniosła 1,32 mln złotych.
4) Modernizację Przychodni Rejonowej w Błażowej. Koszt zakończonej w 2011 roku inwestycji wyniósł 1,3 mln złotych.
5) Rozbudowę Zakładu Opieki Długoterminowej i Paliacji w Błażowej. Koszt tej inwestycji wyniósł 9,2 mln złotych.
6) Rozbudowę Centrum Diagnostycznego Przychodni Specjalistycznej Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie w latach 2009-2011. Koszt tej inwestycji wyniósł łącznie 7,5 mln złotych, z czego 3,7 mln złotych wyniosło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i utworzenie pracowni TK i MR.
ZOZ nr 2 w Rzeszowie jest organizatorem i patronem wielu prospołecznych akcji dotyczące profilaktyki zdrowotnej. To okazja dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z bezpłatnych badań. Są to m. in. popularny program „Rak a Zdrowie” (badania mammograficzne) oraz akcje m. in. z okazji Dnia Babci, Dnia Dziadka, Dnia Kobiet, Dnia Matki, Ojca oraz Dnia Dziecka.
- Opieka zdrowotna jest ważnym elementem dla władz samorządu powiatu rzeszowskiego - mówi Lucyna Sokołowska, członek zarządu powiatu pzeszowskiego. - Staramy się w miarę możliwości zabezpieczać wszystkie oczekiwania oraz potrzeby mieszkańców naszego regionu, aby mieli zapewniony dostęp do szerokiego zakresu świadczeń medycznych na najwyższym poziomie. Nie jest to łatwe w dzisiejszej rzeczywistości, piętrzy się wiele problemów. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze da się zaspokoić wszystkie potrzeby i wymagania pacjentów. Staramy się jednak stale podnosić jakość usług medycznych i minimalizować trudności .
Powiat oprócz ZOZ nr 2, prowadzi także nadzór nad Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej „Sanatorium” im. Jana Pawła II w Górnie.
Artykuł partnera