Różowa sobota – bezpłatne badanie pod kątem raka piersi w Rzeszowie

Opublikowano: 2021-10-19 16:02:57, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW. Październik to miesiąc świadomości raka piersi.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Z tej okazji, w sobotę 23 października, w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej odbędzie się „różowa sobota”, podczas której będzie można bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji. W

Wcześniej 21 i 22 października w godzinach od 17:00 do 22:00, Podkarpackie Centrum Onkologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, zostanie podświetlone na różowo na znak solidarności z osobami zmagającymi się z nowotworem piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów.

– Tylko regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie, mówi Aleksandra Kozdraś, koordynator „różowej soboty” w KSW Nr 1 w Rzeszowie.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Podczas „różowej soboty”, w godzinach od 09:00 do 13:00 (obowiązuje rejestracja od 09:00 do 10:30) zostaną przeprowadzone: badanie USG piersi oraz badanie mammograficzne piersi, a także będzie można skorzystać z bezpłatnej porady specjalistycznej. Badania przeprowadzą: dr n. med. Kamila Golon – specjalista onkologii klinicznej, lek. med. Michał Górecki – specjalista onkologii klinicznej oraz lek. Sabina Złowodzka-Matusik – specjalista chirurgii ogólnej. Aby wziąć udział w „różowej sobocie”, należy przygotować numer pesel. Dodatkowe informacje pod numerami telefonu: 17 866 64 50 lub 17 866 64 08.

„Różową sobotę”, swoją wiedzą i doświadczeniem wesprze Stowarzyszenie na Rzecz Walki
z Chorobami Nowotworowymi SANITAS. Jest to ogólnopolska organizacja, której główną ideą jest edukacja szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej oraz udzielanie wsparcia dla osób będących w trakcie lub po chorobie nowotworowej oraz ich rodzinom.

Różowy październik – różowa sobota w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, 23 października, 09:00 – 13:00:

• Przychodnia Onkologiczna – rejestracja w godzinach 09:00 – 10:30

• dla pacjentów przygotowany będzie wjazd na parking szpitala od ul. Stanisława Leszczyńskiego

• należy przygotować numer PESEL

• osoby, które nie zdążą się zarejestrować do godziny 10:30 lub nie zdążą wykonać badań otrzymają dodatkowe terminy

• dodatkowe informacje pod numerami telefonu: 17 866 64 50 lub 17 866 64 08

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Wydarzenie – https://www.facebook.com/events/240042834766545/.

Informacja przygotowana na podstawie materiałów z Portalu Onkologicznego – www.zwrotnikraka.pl.