Krzewy i drzewa miododajne dla podkarpackich gmin. Siódma edycja kampanii
PODKARPACKIE. Przedstawiciele pięciu podkarpackich gmin - Tryńczy, Bukowska, Leżajska, Żurawicy oraz Wielopola Skrzyńskiego otrzymali sadzonki drzew i krzewów miododajnych.
Fot. Katarzyna Tymuła
Trwa siódma edycja kampanii informacyjno-edukacyjnej samorządu województwa „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”. W jej ramach samorządy i pszczelarze otrzymają sześć tysięcy sztuk drzew i krzewów miododajnych, takich jak: lipa, klon, robinia akacjowa, pęcherznica kalinolistna, świdośliwa, tamaryszek, irga błyszcząca, tawuła szara. Do akcji co roku zgłasza się coraz więcej samorządów. W tym roku było ich aż 98. Gminy dostaną łącznie 4700 sztuk sadzonek, a pozostałe 1300 otrzyma Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie.
Sadzonki osobiście odebrali wójt Bukowska Marek Bańkowski i wójt Żurawicy Tomasza Szeleszczuka oraz przedstawiciele Tryńczy, Leżajska i Wielopola Skrzyńskiego. Był także Tadeusz Dylon, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, reprezentujący również Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie.
Członek zarządu województwa Stanisław Kruczek podczas przekazywania sadzonek podkreślił, że w sadzenie zaangażowani są mieszkańcy, w tym dzieci i młodzież szkolna, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej i inne osoby, którym leży na sercu dbanie o środowisko oraz estetykę. Z kolei przedstawiciele gmin zwrócili uwagę, na konieczność wspierania pszczelarstwa i rolę pszczół w środowisku naturalnym.
Kampanię dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. W bieżącym roku dotacja ta wyniosła 75 tys. Złotych. Adam Skiba, prezes Funduszu był obecny podczas przekazywania.
Kampania prowadzona jest od 2015 roku. W ciągu siedmiu lat na działania w ramach kampanii przeznaczono ok. 600 tys. złotych. Dzięki temu zakupiono i posadzono łącznie około 45 tys. sztuk sadzonek roślin miododajnych.