Partia Zielonych prezentowała Zielony Ład w Rzeszowie
RZESZÓW. Politycy Zielonych, w tym poseł Tomasz Aniśko, otworzyli na ul. 3 Maja w Rzeszowie wystawę przedstawiającą założenia Zielonego Ładu - programu gospodarczej i społecznej odbudowy po pandemii COVID-19, przygotowanego wspólnie z Europejską Partią Zielonych. Otwarciu wystawy towarzyszyła debata w Urban Labie, poświęcona ochronie lasów i przyrody w Polsce.
- Rozmawiamy dzisiaj o szansie, jaką Zielony Ład stwarza dla Europy i świata, żeby zmienić drogę rozwoju na lepszą - mówił na konferencji prasowej poseł Tomasz Aniśko. - Będziemy rozmawiać o lasach, ochronie przyrody i bioróżnorodności w związku ze staraniami na rzecz powołania Turnickiego Parku Narodowego. Wycinka na terenie projektowanego parku nie jest wyjątkową sytuacją, tylko częścią większego kryzysu - kryzysu bioróżnorodności i wylesiania na poziomie światowym. Ta sytuacja wymaga od nas pilnych działań i rozmów, żeby przyszły rząd jak najszybciej przystąpił do powołania tego parku. Zasoby przyrodnicze, którymi dzisiaj jeszcze dysponujemy, wymagają pilnej odbudowy i uratowania: na Podkarpaciu, we wszystkich regionach Polski i w całej Europie. Unijna strategia bioróżnorodności zakłada, że 30% powierzchni UE powinno być objęte ochroną przyrodniczą, jeżeli myślimy o dalszym rozwoju naszej cywilizacji i utrzymaniem wysokiego standardu życia.
Poseł zwrócił uwagę, że jedną z głównych przeszkód stojących na drodze utworzenia Turnickiego Parku Narodowego jest istniejące prawo, umożliwiające samorządom blokowanie tworzenia nowych obszarów chronionych. - Jeżeli chcemy wybrnąć z tego zaułka, w którym znaleźliśmy się jako kraj, musimy ten zapis zmodyfikować, żeby władze centralne mogły łatwiej powoływać obszary chronione w interesie przyrody krajowej i europejskiej. Jako Zieloni zadeklarowaliśmy gotowość do złożenia w Sejmie projektu ustawy, który umożliwiłby utworzenie Turnickiego i razem z aktywistami przyrodniczymi pracujemy nad takim projektem - oświadczył.
Rzecznik Partii Zieloni na Podkarpaciu Tomasz Lignar przypomniał, że działacze partii włączyli się w ponadpartyjną inicjatywę wsparcia aktywistów, chroniących tereny projektowanego Turnickiego Parku Narodowego przed wycinką. - Kontynuujemy te działania, jesteśmy na miejscu i cały czas udzielamy pomocy. Zbieramy potrzebne artykuły i na bieżąco je dowozimy. Chcemy też zająć się stroną merytoryczną problemu, żeby doprowadzić do rozwiązania korzystnego dla wszystkich - mówił Tomasz Lignar.
W debacie poświęconej ochronie drzew i przyrody w Polsce i Unii Europejskiej wzięli również udział Marta Jagusztyn, założycielka i członkini zarządu Lady i Obywatele, dr Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze oraz Thomas Waitz, europoseł i współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych.