Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

„Architektura Pasywna” zaprojektuje budynek Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Jaśle

Opublikowano: 2021-09-24 11:15:49, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

JASŁO. Krakowska pracownia za dokumentację projektową otrzyma 254 tys. zł. Inwestorem jest Związek Gmin Dorzecza Wisłoki.

Fot. Związek Gmin Dorzecza Wisłoki (dokumentacja przetargowa)

Fot. Związek Gmin Dorzecza Wisłoki (dokumentacja przetargowa)

 

Był to już drugi przetarg dotyczący tej inwestycji. Jednak za pierwszym razem Związek chciał za jednym zamachem wyłonić projektanta i wykonawcę budowy. Wówczas się nie udało. Związek szacował koszt całej inwestycji (wraz z projektem) na 10 746 230 zł, tymczasem oferty złożone w przetargu wycenione była na 17,3 i 18.3 mln zł.

 

Związek postanowił więc spróbować innego podejścia i ogłosił przetarg tylko na opracowanie dokumentacji projektowej przyszłego obiektu. Oszacował jej koszt nawet na 615 tys. zł. Po otwarciu ofert okazało się, że będzie dużo taniej. Do przetargu stanęło dwóch wykonawców - częstochowska pracownia G&G Projekt z ofertą za 128 700 zł oraz pracownia Architektura Pasywna Pyszczek, Stelmach z Krakowa z ofertą wycenioną na 254 000 zł. Wybór padł na tę drugą.

 

Przypomnijmy, Centrum Zrównoważonego Rozwoju powstać ma na działce przy ul. Na Kotlinę oraz ul. Władysława Mendysa.

 

Planowany obiekt będzie energooszczędnym budynkiem pasywnym. Jego kubatura wyniesie ponad 4 715 m3. Obiekt będzie miał dwie kondygnacje. Całkowita powierzchnia wyniesie 1651 m2. Budynek ma mieć 10 m wysokości, jego elewacje zaś 30,10 m długości i 28,17 m szerokości.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Wokół Centrum Zrównoważonego Rozwoju powstaną place i chodniki (1412 m2) oraz parkingi z dojazdami (1895 m2). Zamontowane zostaną również m.in.: fotowoltaiczna wiata samochodowa, która ma zaopatrywać w energię elektryczną sam budynek, poziome turbiny wiatrowe i ławki oczyszczające powietrze (za programem funkcjonalno-użytkowym).

 

Sam budynek powstać ma na planie koła. Jego bryła ma przypominać zwężający się do góry walec. Każda kondygnacja będzie wykończona (także dach) zielonymi tarasami. W centrum będzie mogło jednorazowo przebywać do 300 osób, w tym 30 osób personelu. W budynku znajdą się foyer, szatnia, duża sala ekspozycyjno-konferencyjna, pokoje biurowe, socjalne, archiwum, pomieszczenia techniczne oraz sanitariaty.

 

Wyłoniony projektant będzie miał na realizację zamówienia 6 miesięcy.

 

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, tworzą 22 gminy z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego: Biecz, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Miasto Dębica i Gmina Dębica, Dębowiec, Miasto Jasło i Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków. Jest to jednostka sektora finansów publicznych, mająca na celu wsparcie gmin w realizacji ich zadań własnych.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości