Będzie upamiętnienie chłopskiego strajku w Ustrzykach Dolnych
USTRZYKI DOLNE, POWIAT BIESZCZADZKI. Inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej.
Fot. IPN
W środę 25 sierpnia 2021 r. w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca podpisanie porozumień rzeszowsko- ustrzyckich. W tej Sali od 29 grudnia 1980 r. do 12 stycznia 1981 r. trwał strajk okupacyjny.
Podpisanie porozumień rzeszowsko-ustrzyckich było jednym z najważniejszych wydarzeń z czasów pierwszej Solidarności
Kompromis, jaki udało się wówczas zawrzeć z komunistyczną władzą utorował drogę do powstania pierwszego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego RI Solidarność.
Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie zakończyły najdłuższy strajk okupacyjny w PRL-u, jeden z największych strajków chłopskich w historii. Protest zaczął się pod koniec grudnia 1980 roku w Ustrzykach Dolnych. Na początku stycznia 1981 roku strajk ustrzycki poparli okupujący budynek WRZZ w Rzeszowie. Wspólny protest robotniczo-chłopski, poparty przez ogólnopolski władze Solidarności. Negocjacje ze stroną rządową trwały kilka tygodni.
Porozumienie w Rzeszowie podpisano 19 lutego, 40 minut po północy. Dzień później zawarto porozumienie w Ustrzykach Dolnych. Rolnicy dostali wiele, ale zgody na rejestrację ich związku zawodowego nie było. Ten postulat został zrealizowany dopiero w maju 1981 roku.