Nowa składnica Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oficjalnie otwarta
GMINA BOGUCHWAŁA, POWIAT RZESZOWSKI. Na jej potrzeby odremontowano zabytkowy szesnastowieczny dwór-spichlerz w Zgłobniu.
Rewitalizacja obiektu trwała ponad 10 lat. Na potrzeby muzeum został utworzony magazyn, w którym gromadzone będą artefakty pochodzące z badań i nadzorów archeologicznych prowadzonych na terenie województwa podkarpackiego.
Na powierzchni 350 m2 znajdą miejsce przede wszystkim magazyny wyposażone w sprzęt, który umożliwi maksymalne wykorzystanie miejsca oraz pracownia, gdzie eksponaty będą przyjmowane, klasyfikowane oraz przygotowywane do przechowywania.
Rewitalizacja i przebudowa budynku została tak zaprojektowana, aby umożliwić studentom i naukowcom z Uniwersytetu Rzeszowskiego jak najlepsze warunki do prowadzenia badań zgromadzonego materiału. Obiekt z racji swojej funkcji i przeznaczenia nie będzie dostępny dla grup zwiedzających. Ze względów bezpieczeństwa, nie będzie w nim także prowadzona działalność wystawiennicza.
Dzisiejsza uroczystość była również okazją do wręczenia pracownikom muzeum odznaczeń państwowych i resortowych m.in. z okazji 86-lecia działania Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Wydarzenie pierwotnie miało się odbyć jesienią ubiegłego roku, ale z powodu pandemii musiało zostać odwołane.
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest instytucją wielodziałową mieszczącą się w zabytkowym siedemnastowiecznym popijarskim gmachu przy ulicy 3 Maja 19. Powstałe w 1935 roku Muzeum było w latach 30. instytucją społeczną i znajdowało się od 1940 roku w kamieniczce w Rynku. W tamtym czasie pozyskiwane muzealia odnosiły się do lokalnego profilu. Po 1945 roku instytucja funkcjonowała jako Muzeum Miasta Rzeszowa, a od 1951 roku pod nazwą Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. W początku lat 50. popijarski klasztor został przeznaczony na stałą siedzibę Muzeum, gdzie działa ono do dziś.