Hodowla świń według programu Gobarto 500 powstała w gminie Czermin
POWIAT MIELECKI. Programu integracji tuczu oferowany przez firmę Gobarto (grupa Cedrob).
Wnętrze chlewni. Fot. Gobarto
Mariusz Trela, rolnik z Łysakowa w gminie Czermin (powiat mielecki) przystąpił do Gobarto 500. Hodowca posiada 80-hektarowe gospodarstwo.
– Udział w programie jest dla mnie gwarancją stałego i stabilnego dochodu, niezależnie od wahań cen na rynku trzody chlewnej. Gobarto bierze na siebie to ryzyko. Firma wspiera również hodowców fachowym doradztwem, przez co jest możliwość osiągania bardzo dobrych wyników produkcyjnych– mówi Mariusz Trela, rolnik z Łysakowa, gmina Czermin. – Rozwój mojego gospodarstwa i produkcja tuczników, bez współpracy z dużym dostawcą i odbiorcą zwierząt jakim jest Gobarto byłyby obecnie ryzykowne.
Budynek inwentarski to konstrukcja stalowa opierzona płytą warstwową. Zastosowano w nim wentylację mechaniczną opartą na 16 kominach wentylacyjnych, a temperaturę automatycznie utrzymuje sterownik i czujniki umieszczone w części produkcyjnej. Karmienie zwierząt odbywa się z wykorzystaniem paszociągu koralikowego oraz tubomatów. Cały budynek pokrywa podłoga rusztowa. Obiekt przewidziany jest na 1998 stanowisk tuczowych,i w jednym kojcu mieści się 40 tuczników. Chlewnia ma przyłącz kanalizacji sanitarnej ze szczelnym zbiornikiem na nieczystości bytowe, zbiornik na gnojowicę z przepompownią gnojowicy, cztery silosy na paszę
Jak informuje firma, zajmowanie się stadem zajmuje około 2-3 godzin dziennie. Hodowca jest odpowiedzialny za dbałość o zdrowie świń oraz jak najlepsze wyniki produkcyjne, w tym m.in. niskie zużycie paszy.
Program Gobarto 500 polega na wybudowaniu na gruncie rolnika, przy współpracy z firmą, budynku inwentarskiego na 2 tys. szt. trzody chlewnej. Umowa o współpracy zawierana na jest na 15 lat i gwarantuje hodowcy dochód do 10 tys. zł. miesięcznie, niezależnie od sytuacji na rynku trzody chlewnej oraz kwotę potrzebną na spłatę kredytu i bieżące funkcjonowanie.