Ośrodek Donum Corde stosuje najnowszy Polsce w sprzęt do rehabilitacji: roboty i egzoszkielety
Całościowa i nowoczesna rehabilitacja prowadzona z wykorzystaniem dających szybsze efekty urządzeń robotycznych – to jeden z głównych obszarów funkcjonowania Domu Opieki Medycznej i Seniora Donum Corde w Budach Głogowskich k. Rzeszowa.
Donum Corde to kompleks medyczny, który działa od lipca 2020 r. Jest podzielony na trzy odrębne jednostki: Centrum Rehabilitacji, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Dom Seniora. Jednym z podstawowych obszarów działalności ośrodka jest prowadzenie szerokiego zakresu zabiegów rehabilitacyjnych.
- Pacjentom i podopiecznym zapewniamy kompleksową opiekę medyczną. W naszym zespole są lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki, psycholodzy i logopedzi, którzy planują i prowadzą proces usprawniania – mówi dr Agnieszka Wiśniowska - Szurlej, kierownik fizjoterapii w ośrodku Donum Corde.
Podopiecznymi ośrodka są chorzy po poważnych urazach neurologicznych i ortopedycznych, potrzebujący fachowej pomocy, której nie mogą uzyskać w warunkach domowych. Są to osoby z urazami rdzenia kręgowego, po udarach mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, a także z problemami ortopedycznymi.
- W leczeniu ciężkich urazów neurologicznych i ortopedycznych kluczowym elementem jest czas. Zapewniamy warunku umożliwiające rozpoczęcie rehabilitacji pacjenta natychmiast po opuszczeniu szpitala – dodaje dr Agnieszka Wiśniowska - Szurlej.
Z rehabilitacji mogą również korzystać pacjenci po lżejszych kontuzjach, a także mieszkańcy Domu Seniora w ramach turnusów rehabilitacyjnych. W Donum Corde wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, które skracają czas powrotu do zdrowia i dają szybsze efekty w dochodzeniu do sprawności ruchowej. Do dyspozycji pacjentów jest m.in. pierwszy w Polsce aparat Vibramoov, który pobudza tzw. czucie głębokie.
– Można go wykorzystać w usprawnianiu pacjentów z uszkodzeniami układu nerwowego w różnym stanie. Zarówno tych, którzy nie mogą się samodzielnie poruszać i leżą jeszcze w łóżkach oraz tych, którzy są już na etapie nauki stania lub chodzenia. W każdym z tych przypadków urządzenie daje poczucie, że wykonują oni ruch, który proponuje nam program Vibramoov – tłumaczy fizjoterapeutka mgr Gabriela Ciąpała.
Pacjenci Donum Corde jako jedyni w Polsce mogą również korzystać ze stacjonarnego robota Robogait, który jest używany do treningu chodu. W leczeniu wykorzystuje się także pierwszy na Podkarpaciu stół z funkcją kroczenia BTS Anymov, który pomaga w pionizacji pacjentów, a także egzoszkielet EKSO NR, przydatny w terapii chodu pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi.
- Egzoszkielet to nowoczesny robot rehabilitacyjny. Pomaga szybciej pionizować osoby po ciężkich urazach i jest wykorzystywany do ponownej nauki chodzenia. Dzięki temu nasi pacjenci są w stanie wykonywać ruch w przestrzeni. Jest to dla nich bardzo ważne, także pod względem psychologicznym – dodaje mgr Grzegorz Kloc, fizjoterapeuta w ośrodku Donum Corde.
Rehabilitacja w Donum Corde odbywa się w komfortowych warunkach. Pacjenci mogą korzystać z klimatyzowanych apartamentów lub pokoi z intensywną opieką medyczną, nowoczesnego zaplecza rehabilitacyjnego, gabinetów terapii indywidualnej i masażu, fizykoterapii, basenu i SPA. Ośrodek położony jest wśród lasów chronionego obszaru Natura 2000. Leczenie odbywa się w ramach turnusów rehabilitacyjnych. Do dyspozycji pacjentów jest 160 miejsc noclegowych.