Platforma Obywatelska o Funduszu Inwestycji Lokalnych: „Zero Plus”
Kilka dni temu ogłoszone zostały wyniki naboru wniosków o dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jego celem jest finansowanie inwestycji samorządowych, które są potrzebne mieszkańcom i równocześnie pozwalają na ożywienie gospodarki. Dla województwa podkarpackiego przypadło ponad 400 mln zł w drugiej transzy, a łącznie ponad 700 mln zł.
Od lewej Krzysztof Feretm Zdzisław Gawlik, Joanna Frydrych, Adam Woś i Jan Zych. Fot. Adam Cyło
Zastrzeżenia do sposobu rozdania środków zgłosiła część samorządów. Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych informował, że jego gmina nie otrzymała żadnych środków, chociaż spełniała warunki.
Podobnie wypowiadali się w piątek przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim Jan Zych, wójt Korczyny (w powiecie krośnieńskim) i Adam Woś, burmistrz Sieniawy (powiat przeworski).
- Staliśmy się o dotację na ujęcie wody, dostaliśmy zero złotych – mówił Adam Woś. - Mieszkańcy naszej gminy w wyborach prezydenckich licznie głosowali na obecnego prezydenta i partię rządzącą.
Z kolej Korczyna złożyła sześc wniosków, m.in. na gospodarkę wodno-ściekową i na dom kultury. Żaden nie zyskał dofinansowania.
Zdaniem szef Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu Zdzisława Gawlika, podział środków dokonany został według kryteriów politycznych.
Żądamy ujawnienia protokołów ocen wniosków i składów oceniających – mówił Zdzisław Gawlik.
Działaczy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej określlili sposób podziału środków jako „Zero Plus”.
Krzysztof Feret szef klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa podkarpackiego ocenił, że rządowi chodzi o podporządkowanie sobie wszystkich demokratycznych struktur: samorządów i mediów.
Posłanka Joanna Frydrych przypomniałą, że wśród samorządów - jej zdaniem - pominiętych w tym rozdaniu są m.in. Rzeszów, Tarnobrzego, Krosno czy Iwonicz.