Jerzy Zelnik w spektaklu „Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym”. Premiera w teatrze Siemaszkowej
PODKARPACKIE.
Jerzy Zelnik. Fot. materiały prasowe filmu Chopin. Pragnienie Miłości
Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas przygotował niezwykły projekt, którym chce uczcić naszego wielkiego Rodaka i Kapłana Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Powstał on z myślą o zaprezentowaniu go publiczności w roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Mianem „Proroka” określiła Prymasa Wyszyńskiego w swoich tajnych dokumentach komunistyczna Służba Bezpieczeństwa, zapewne nie wiedząc, co czyni, bo któż wówczas mógł przypuszczać, że ów biskup znajdujący się wówczas w dużym osamotnieniu, naprzeciw bezwzględnej maszyny terroru, stanie się Bożym narzędziem jej rozpadu.
Akcja sztuki rozgrywa się w mrocznych latach 50. XX w. ale nie brak w niej współczesnych odniesień́. Autorzy sięgnęli po nowoczesną, multimedialną formułę,̨ zaskakując widza zwrotami akcji. Fabuła opiera się̨ na autentycznych wydarzeniach i życiorysach, z których upleciona jest wciągająca narracja tego wyjątkowego przedstawienia. Wymowa dzieła skłania do głębokiej refleksji nad walką Dobra ze Złem.
W kilku miastach naszego regionu odbędą się premierowe pokazy przedstawienia „Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym”. Jeden ze spektakli odbędzie się w poniedziałek 14 września o godz. 19.00 w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można uzyskać wysyłając e-mail na adres: prorok@dzieduszyccy.pl
Skąd pomysł przedstawienia? Zamiarem jest zestawienie i zderzenie ze sobą̨ dwóch „kolosów” - stojącego na czele polskiego Kościoła Prymasa Wyszyńskiego z komunistycznym aparatem zniewolenia i terroru. Twórcy chcą opisać́ postać́ Prymasa z perspektywy wroga, który przez długie lata bezskutecznie szukał argumentu, by go skompromitować i usunąć z życia publicznego i świadomości narodu. Autorzy chcieli pokazać Prymasa jako kogoś, kto na stronach brewiarza miał zapisaną swoją osobistą listę prześladowców z Bolesławem Bierutem na czele, ale nie po to, by piętnować,́ lecz modlić́ się̨ w ich intencji.
Scenariusz opiera się̨ na indywidualnych historiach donosicieli, którzy przez 35 lat inwigilowali Wyszyńskiego, ukazując z jednej strony determinację władzy, a z drugiej jej bezsilność́ wobec niezłomności i siły Kardynała, którą czerpał z wiary oraz miłości do człowieka i ojczyzny. Kanwą scenariusza są sprawozdania, dokumenty i indywidualne historie Tajnych Współpracowników SB, którzy przez lata inwigilowali Stefana Wyszyńskiego: najpierw jako kapłana, biskupa, a później Prymasa Polski. Z jednej strony chciano ukazać́ wyjątkową determinację władzy w szukaniu sposobności do skompromitowania osoby Kardynała Wyszyńskiego, a z drugiej jej ogromną bezsilność́ wobec Jego niezłomności i siły, wynikającej z bezkompromisowego zawierzenia Bogu losów własnych, Kościoła i Ojczyzny. Te napięcia i konflikty wynikające z tak różnych postaw będą̨ tkanką dramaturgiczną, z której wyłoni się̨ historia tych zmagań́: opresyjny aparat totalitarnego systemu kontra nietuzinkowa moc ducha, wynikająca z głębokiego przeżywania Bożych Tajemnic w kontekście codziennych zmagań z komunistyczną rzeczywistością. Rzeczywiste osoby, często z najbliższego otoczenia Wyszyńskiego, które z różnych powodów „złamały się”, by na Niego donosić lub dezintegrować środowisko kościelne, będą pokazane z kolei niejako z perspektywy Prymasa: nie potępiać ich, lecz spojrzeć na nie jako ofiary systemu. Te postaci będą w dramacie posiadały anonimowość specyficzną dla działań SB, jednocześnie na potrzeby spektaklu stworzono ich tożsamość inspirowaną faktami.
Pokazom spektaklu będzie towarzyszyć wystawa pt. Prymas Stefan Wyszyński. Historia życia. W jej skład wchodzą unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Janusza Rosikonia. Jednym z wątków wystawy jest splecenie się losów rodziny Dzieduszyckich i księdza Prymasa. Wystawę będzie można oglądać w instytucjach kultury Podkarpacia, w których będzie pokazywany spektakl oraz w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.
Izabela Fac
W przedstawieniu występują:
Jerzy Zelnik
Dorota Bzdyla
Tomasz Drabek
Redbad Klynstra-Komarnicki
Magdalena Kuta
scenariusz: Marta Gzowska-Sawicka
reżyseria: Rafał Sawicki
muzyka: Włodek Pawlik
scenografia i kostiumy: Barbara Guzik
światło: Łukasz Wojtas
produkcja: Mateusz Dzieduszycki
Harmonogram pokazów w regionie:
Jarosław, 13.09 godz. 16.00 i 19.00 - Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki;
Rzeszów, 14.09 godz. 19.00 - Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie;
Horyniec Zdrój, 2.10 godz.19.00 — Gminny Ośrodek Kultury, ul. Jana III Sobieskiego 4;
Przemyśl, 3.10 godz.19.00 — Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul. S. Konarskiego 9;
Przeworsk, 4.10 godz.16.00 — Miejski Ośrodek Kultury, ul. Jagiellońska 10A;
Lubaczów, 6.11 godz.17.00 — Miejski Dom Kultury, ul. M. Konopnickiej 2;
Przemyśl, 7.11 godz.18.00 — Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Al. XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1;
Stalowa Wola, 8.11 godz.18.00 — Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Gen. L. Okulickiego 32;
Strzyżów, 9.11 godz.18.00 — Dom Kultury „Sokół”, ul. Mostowa 2.