Zabytkowa cerkiew w Gorajcu otwarta dla turystów
POWIAT LUBACZOWSKI. Wraz z początkiem sierpnia w Gorajcu ruszy wyjątkowy dyżur przewodnicki. To mieszkańcy wsi będący gospodarzami w swojej świątyni podjęli się roli przewodników licznie przybywających do miejscowości turystów.
- Wszyscy czujemy się odpowiedzialni za to miejsce i chcemy je udostępniać naszym gościom – mówi sołtys wsi Henryk Nienajadło. Pięcioro mieszkańców Gorajca pełnić będzie telefoniczny dyżur przewodnicki i jeśli pozwolą im czas to oprowadzać będą turystów po obiekcie. Mieszkańcy wsi sposobów oprowadzania oraz wiedzy o miejscowości uczą się podczas specjalnego kursu przewodnickiego w ramach którego odbywa się seria spotkań z historykami sztuki i regionalistami.
Gorajecka cerkiew wybudowana w 1586 roku jest jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce. Obecnie powoli odzyskuje blask. Po remoncie bryły zewnętrznej właśnie rozpoczęły się prace renowacyjne wnętrza świątyni. Z potrzebnych 370 tys zł zdobyliśmy już 50 tys zł. podkreśla Henryk Nienajadło. Dotacje na remont świątyni przekazały Urząd Miasta i Gminy Cieszanów oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.
Mieszkańcy postanowili, że do wsi powinny powrócić też dzwony, które zaginęły w okresie II Wojny Światowej.
- Szukamy ich bezskutecznie od kilku lat, ponoć ukryte zostały w jednej z gorajeckich studni, tylko nie wiemy której – opowiada mieszkaniec wsi Zbigniew Bliziński.. Dlatego mieszkańcy podjęli inicjatywę zakupu nowych dzwonów. Zamówienie złożone zostało już w odlewni dzwonów w Orłach i w przyszłym roku głos dzwonów znów zabrzmi w Gorajcu.
Te wszystkie społeczne działania, pokazują olbrzymie zaangażowanie tej niewielkiej, bo liczącej zaledwie 41 osób społeczności. Dzięki aktywności mieszkańców oraz wsparciu licznych ambasadorów i przyjaciół Gorajec stał się jedną z najbardziej znanych podkarpackich wsi w Polsce.