Sytuacja społeczno-gospodarczej województwa podkarpackiego w kwietniu 2020 r.
PODKARPACKIE. Jak informuje Urząd Statystyczny w Rzeszowie, w kwietniu sytuacja społeczno-gospodarcza regionu kształtowała się pod wpływem kolejnego miesiąca związanego z zagrożeniem epidemicznym, koronawirusa i choroby COVID-19 oraz rozwiązań wprowadzonych w kraju, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.
Fot. Pixabay/CC0
W związku z tym, w kwietniu br., w wielu obszarach odnotowano głębokie spadki, w porównaniu zarówno z poprzednim miesiącem, jak i z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
Niekorzystne zmiany w porównaniu z marcem br. odnotowano zarówno na rynku pracy, tj. niższe było przeciętne zatrudnienie, przeciętne wynagrodzenie brutto, jak i w gospodarce, tj. niższa była zarówno produkcja sprzedana przemysłu i budownictwa, jak również sprzedaż detaliczna. W porównaniu z kwietniem 2019 roku, odnotowano spadki: przeciętnego zatrudnienia, produkcji sprzedanej przemysłu oraz sprzedaży detalicznej.
W kwietniu br., po raz pierwszy od października 2015 r., odnotowano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rocznym. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się zarówno w odniesieniu do kwietnia ub. roku (o 3,3%), jak i do marca br. (o 4,0%).
- Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2020 r. wyniosła 8,6% i była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyższa w porównaniu z kwietniem 2019 r. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych była o 5,0% wyższa niż przed miesiącem i o 4,9% wyższa niż przed rokiem.
- W kwietniu br., przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe (o 0,2%) w porównaniu z kwietniem 2019 r., a niższe (o 3,5%) w odniesieniu do marca br.
- Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, oprócz żywca wieprzowego, były niższe niż przed rokiem. W porównaniu z marcem br. wyższe były ceny skupu pszenicy i ziemniaków.
- W produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu br., odnotowano głęboki spadek, zarówno w skali roku, jak i miesiąca. W województwie podkarpackim, produkcja sprzedana przemysłu osiągnęła wartość (w cenach bieżących) 3008,5 mln zł i była (w cenach stałych) o 35,0% niższa niż w kwietniu 2019 r., kiedy notowano wzrost o 6,1%. W porównaniu z poprzednim miesiącem, produkcja sprzedana obniżyła się o 32,5%.
- W produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu z poprzedniem miesiącem, odnotowano niewielki spadek sprzedaży (o 1,0%), natomiast wzrost (o 17,2%) wystąpił w stosunku do kwietnia ub. roku.
- W kwietniu 2020 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r., wzrosła liczba mieszkań, których budowę roz-poczęto (o 9,1%). Spadła natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 12,5%) oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 35,6%).
- Spadek sprzedaży detalicznej zrealizowanej przez przedsiębiorstwa handlowe i niehandlowe w kwietniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, był dużo głębszy niż w marcu 2020 r. (tzn. sprzedaż w kwietniu była o 19,3% niższa niż przed rokiem wobec spadku o 6,6% w marcu br.). W kwietniu br., sprzedaż detaliczna obniżyła się również w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 8,9%).
- W 2019 r. wyniki finansowe przedsiębiorstw były korzystniejsze niż uzyskane rok wcześniej, z wyjątkiem wyniku na operacjach finansowych. Wyższe były zarówno wskaźniki rentowności brutto i netto jak i wskaźniki płynności finansowej I i II stopnia. Wzrósł również wskaźnik rentowności sprzedaży.