Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa podkarpackiego w styczniu 2020 r.
PODKARPACKIE. Dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Fot. Pixabay/CC0
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się zarówno w stosunku do stycznia 2019 roku(o2,3%), jak i do poprzedniego miesiąca (o 1,8%). W stosunku rocznym wzrost zatrudnienia notowano nieprzerwanie od grudnia 2015 r.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,3% i była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem, a niższa w porównaniu ze styczniem 2019 r. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w końcu stycznia była o 5,1% wyższa niż przed miesiącem, a o 8,6% niższa niż przed rokiem.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ujęciu rocznym (o 6,2%),a zmniejszyło się w ujęciu miesięcznym (o 2,9%). Tempo wzrostu było niższe niż przed rokiem.
Ceny skupu ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiowego były wyższe niż przed rokiem. W porównaniu z grudniem 2019 r. wyższe były ceny skupu pszenicy, żyta i żywca drobiowego. W obrocie targowiskowymw odniesieniu do stycznia 2019 r wyższe były ceny żyta i ziemniaków, a w odniesieniu do grudnia 2019 r więcej płacono za pszenicę i żyto.
Utrzymała się tendencja wzrostowa, notowana od trzech miesięcy, produkcji sprzedanej przemysłu w relacji do analogicznego miesiąca 2019 r. (w styczniu br. wzrost wyniósł 1,6%). W odniesieniu do poprzedniego miesiąca odnotowano spadek o 6,2%. W przetwórstwie przemysłowym, o decydującym udziale w produkcji całego przemysłu, sprzedaż w stosunku rocznym zwiększyła się o 2,1%.
Wyższa niż przed rokiem była sprzedaż produkcji budowlano-montażowej (o 15,3%). Wzrost produkcji wystąpił w dwóch działach budownictwa.
W styczniu 2020 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r., wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (ponad 2-krotnie), a także mieszkań oddanych do użytkowania (o 6,9%). Spadła natomiast liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 1,6%).
Sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku (o 3,7%), a zmniejszyła się w skali miesiąca (o 14,7%). W stosunku dostycznia 2019 r. obniżyła się sprzedaż hurtowa zarówno w jednostkach handlowych (o 5,3%), jak i hurtowych(o5,2%).