Wycena udziałów w spółce z o.o. przez biegłego - kilka rad
Wycenę udziałów w spółce z o.o. przeprowadza się z różnych powodów. Jednym z nich jest na przykład nabytych w spadku przez osobę fizyczną. Kolejnymi mogą być transakcje kupna sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakończenie sporu między udziałowcami. Sprawdź kilka rad na temat wyceny udziałów w spółce z o.o. przez biegłego.
Fot. Materiał reklamodawcy
Kto przeprowadza wycenę udziałów w spółce z o.o.?
Nie ma ustawowych przepisów mówiących, kto może przeprowadzić w Polsce wycenę udziałów w przedsiębiorstwie. Wycena udziałów w spółce z o.o. realizowana jest jednak przez wykwalifikowanych rzeczoznawców majątkowych lub w niektórych przypadkach przez biegłego rewidenta zwanego inaczej biegłym księgowym, czy też audytorem. Jeśli firma nie działa na giełdzie, zazwyczaj zarówno wycenę firmy, jak i konkretnych udziałów w spółce z o.o. dokonują specjalistyczne firmy doradcze świadczące usługi z zakresu inwestycji kapitałowych, firmy audytorskie, biura maklerskie, a nawet kancelarie prawne.
Kiedy warto dokonać wyceny udziałów?
Jeśli prowadzisz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i nie możesz porozumieć się ze wspólnikiem w kwestiach finansowych firmy czy też kierunku, w jakim ma podążać, warto dokonać wyceny udziałów, by przygotować się na wszelkie ewentualności. Podobnie wygląda sytuacja, gdy należy uregulować wzajemne roszczenia lub zakończyć sprawy odszkodowawcze. Tą samą procedurę warto wykonać również wtedy, gdy próbujemy przenieść przedsiębiorstwo do innej spółki. Oto kilka dodatkowych przykładów, według których powinieneś pomyśleć o wycenie udziałów w spółce z o.o.:
l ustalenie ceny sprzedaży lub nabycia udziałów
l wykonanie informacji dla klienta
l podział majątku lub spadku
l zniesienie współwłasności
l gdy toczy się postępowanie komornicze, upadłościowe lub sądowe
l by zabezpieczyć wierzytelność kredytodawcy
l określenie wspomnianej wartości podatku od darowizny.
Kiedy najczęściej dokonuje się wyceny udziałów w spółce z o.o.?
Istnieją sytuacje, według których najczęściej przeprowadza się wycenę udziałów. Podczas prowadzenia biznesu wielokrotnie pojawią się okazje do fuzji lub przejęć innych spółek, dlatego warto mieć zaufaną firmę, która posiada doświadczenie w wycenach całych przedsiębiorstw. Niestety zdarza się też moment przykry dla udziałowca, czyli likwidacja przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji także należy skorzystać z usług profesjonalistów. Dowiedz się także - "Na czym polega wycena spółki z o.o.? Jakimi metodami wycenia się wartość spółki?"
Artykuł sponsorowany