Plany wycinki Lasów Państwowych Krośnie w 2020 r.
KROSNO. W tym roku nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie planują pozyskać i sprzedać 2 miliony 49 tys. metrów sześciennych drewna.
Fot. Pixabay/CC0
Jak informuje RDLP, zdecydowana większość surowca, ponad 1,7 mln. metrów sześciennych, trafi do sprzedaży dla firm w trybie przetargowym, zaś dla nabywców indywidualnych w sprzedaży detalicznej znajdzie się 255 tys. metrów sześciennych drewna. Zaplanowano też, że tysiąc metrów sześciennych trafi na coroczną submisję drewna cennego. Z kolei niecałe 90 tys. metrów to tzw. pula techniczna, która w trakcie roku będzie zadysponowana do sprzedaży na portalu aukcyjnym.
Zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się obecnie na ponad 122 mln m sześc.; to o 26 mln m sześc. więcej niż 20 lat temu. Zasobność podkarpackich lasów osiągnęła 307 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 272 m sześc. na jeden hektar.
Natomiast średni wiek drzewostanu w regionie wynosi 75 lat, jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i 15 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów łącznie z lasami innych własności. Z kolei drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich nawet ponad 8 proc. ogólnej masy drzewostanów.
Obecnie trzecią część podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 60-70 lat temu na gruntach porolnych. Przebudowa ich składu gatunkowego potrwa jeszcze całe dziesięciolecia, a tam gdzie rosną sosny, świerki czy olchy, wprowadzane są jodły, buki i jawory, czyli gatunki właściwe dla gór i pogórza.