Podkarpacie firmy na misji w irackim Kurdystanie
Na przełomie września i października 2019 r. odbyła się wielobranżowa misja gospodarcza polskich przedsiębiorców do irackiego Kurdystanu.
Udział wzięli prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski i 12 polskich przedsiębiorców z ośmiu firm reprezentujących branże spożywczą, maszynową, elektroenergetyczną, hutniczą, chemiczną, samochodową, światłowodową. Były m.in. Fibrain, Dremex czy WOST. Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej MPiT reprezentowany był przez Danutę Sojkę Andrzejewską.
Oferta handlowa polskich firm uczestniczących w misji spotkała się z zainteresowaniem strony irackiej. W ramach wielobranżowych targów Erbil International Fair 2019 polski Konsulat w Erbilu zorganizował ze środków przekazanych przez MPiT stoisko narodowe dla polskich firm, cieszące się dużym zainteresowaniem. Targi otworzyli przedstawiciele miejscowych władz. Polska delegacja spotkała się również z ministrami handlu i przemysłu oraz elektryczności Kurdystanu.
1 października odbyło się forum gospodarcze zorganizowane przez Erbilską Izbę Przemysłowo-Handlową, podczas którego podpisane zostało Memorandum of Understanding pomiędzy KIG a Kurdyjską Federacją Izb Handlowo – Przemysłowych. Sygnatariuszami tego porozumienia byli prezes Andrzej Arendarski i prezes Dara Jalil Al-Khayat. Wydarzenie było też okazją do prowadzenia rozmów B2B pomiędzy uczestnikami misji KIG i kontrahentami z Iraku.
W 2018 roku nasz eksport do Iraku wyniósł 115,9 mln dolarów i był wyższy niż w roku poprzednim o 21,9 mln dolarów. Charakteryzuje się zróżnicowanym asortymentem. Największy przyrost sprzedaży odnotowano w takich pozycjach jak: przetwory z mąki (wzrost o 8,8 mln USD), sery i twarogi ( wzrost o 8 mln USD), narzędzia i przyrządy lekarskie i weterynaryjne (wzrost o 3 mln USD), przetwory spożywcze (wzrost o 2,7 mln USD). W I kwartale 2019 roku utrzymywał się wzrostowy trend w naszym eksporcie do Iraku. Sprzedaż zwiększyła się o 32%. Natomiast import był prawie zerowy, co oznacza że nasze firmy przestały kupować iracką ropę.
2 października uczestnicy misji udali się do oddalonego o 3 godziny drogi, drugiego największego miasta w Irackim Kurdystanie – Sulejmaniji. Celem wizyty było forum biznesowe zorganizowane przez Izbę Przemysłowo-Handlową Sulejmaniji, podczas którego prezentowano potencjał firm z obydwu krajów.