„Uniwersytet Samorządności” - szkolenia i edukacyjne inicjatywy na podkarpackiej wsi
PODKARPACKIE.
Dziś (17 lipca 2019 r.) w Urzędzie Marszałkowskim podpisane zostały umowy z beneficjentami inicjatywy „Uniwersytet Samorządności” w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi.
Do realizacji inicjatywy w drodze konkursu wybranych zostało 16 gmin, po jednej z każdego powiatu – chętnych było więcej. Najpierw zostaną przygotowane miejsca, w których będą mogły odbywać się szkolenia i inne sposoby aktywności społecznej, szczególnie dotyczącej rozwoju samorządności. O tym, jakie to będą szkolenia, zdecydować mają sami mieszkańcy. Ale mowa jest o ponoszeniu świadomości prawnej, samorządności, „przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu”, produktom lokalnym, itd.
Wicemarszałek Piotr Pilch przypominał, że działania w wybranych gminach mają dotyczyć całego powiatu.
- Środki nie są duże, ale chcemy nagłośnić go jako unikatowy, wymyślony u nas program – mówi Piotr Pilch. - Być może też upowszechnić go w kraju, bo jestem pewnien, że odniesie on sukces.
Samorządy już wiedzą jakie działania inwestycyjne przeprowadzą. Np. w Horyńcu-Zdroju odnowiona i wyposażona zostanie świetlica, w której spotykają się koła gospodyń wiejskich i lokalne stowarzyszenia. Z kolei w ośrodku kultury w Palikówce (gmina Krasne) także zostanie doposażona sala widowiskowa. Za 30 tys. zł (dotacja to połowa tej kwoty) kupiony zostanie sprzęt multimedialny i nagłośnieniowy.