Nowe przepisy dotyczące oznaczeń opon
Od 1 listopada na sprzedawanych w Polsce oponach pojawią się obowiązkowe oznaczenia informujące o efektywności paliwowej, poziomie hałasu toczenia oraz przyczepności na mokrej nawierzchni. Nowe zasady wprowadziły Parlament Europejski i Rada UE.
Fot. Adam Cyło
Oznaczenia powinny być dostępne dla konsumentów w formie m.in. nalepek na bieżniku, podobnych do tych, jakie informują o klasie energetycznej lodówki czy pralki. Dotyczą one opon, zarówno letnich jak i zimowych, które wyprodukowano po 1 lipca 2012 r. i przeznaczone są dla aut osobowych, ciężarowych oraz dla przyczepach (typy C1, C2 i C3). Nowe przepisy nakładają obowiązki na dostawców (producentów lub importerów) i dystrybutorów opon i pojazdów.
Sprzedawane opony muszą mieć naklejoną na bieżniku etykietę określającą klasy efektywności paliwowej, hałasu toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni. Dane te dostawca powinien podać także na drukowanej etykiecie dotyczącej każdej partii dostarczonych opon, a także we wszystkich materiałach promocyjnych (np. instrukcjach, broszurach, ulotkach, katalogach) i na stronach internetowych.
Nowe oznakowanie opon powinno być widoczne zarówno w tradycyjnych punktach sprzedaży (np. sklepach, serwisach) jak i w sklepach internetowych. Danych o parametrach technicznych muszą być też dołączone do rachunku potwierdzającego sprzedaż opon. Ma to klientom pomóc w przyszłości, gdy będą chcieli porównywać dane techniczne używanych opon z innym produktem.
Dilerzy samochodów także muszą poinformować parametrach ogumienia. Dane te powinny być podane co najmniej w materiałach promocyjnych zarówno drukowanych, jak i dostępnych w Internecie.
W ciągu pięciu lat po sprzedaży ostatniej opony danego typu Inspekcja Handlowa będzie mogła żądać od dostawcy przekazania dokumentacji technicznej (np. sprawozdań z badań laboratoryjnych) dotyczącej konkretnych opon. To pozwoli sprawdzić czy sprzedawca dobrze oznakował oferowane produkty. Handel towarem bez wymaganych oznaczeń jest wykroczeniem i podlega karze grzywny.