Zmiany w handlu działkami rolnymi
26 czerwca 2019 r. wchodzi w życie nowela ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zmniejszająca ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi. Nie dotyczy to gruntów na terenach miast.
Fot. Pixabay/CC0
W pierwszej kolejności nowela rozszerzyła katalog przypadków, w których możliwe będzie nabywanie nieruchomości rolnych przez podmioty nie będące rolnikami indywidualnymi, bez konieczności uzyskiwania zgody dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, m.in., w sytuacji nabycia nieruchomości rolnej:
- o powierzchni mniejszej niż 1 ha;
- w toku postępowania upadłościowego lub egzekucyjnego;
- w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego;
- w wyniku podziału, przekształcenia bądź łączenia się spółek prawa handlowego;
Należy jednak podkreślić, że w odniesieniu do powyższych przypadków, nadal zastosowanie mogą znaleźć odpowiednio inne ograniczenia przewidziane w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, tj. obowiązek czasowego prowadzenia gospodarstwa rolnego na nabytej nieruchomości i czasowy zakaz zbywania nabytej nieruchomości, jak również prawo pierwokupu lub odkupu KOWR (który jest następcą Agencji Nieruchomości Rolnych, wcześniej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, wcześniej Państwowy Fundusz Ziemi) w przypadku zbycia nieruchomości rolnej.
- Wbrew zapowiedziom nowela utrzymała obowiązek uzyskania zgody dyrektora KOWR na nabycie nieruchomości rolnej, położonej w granicach administracyjnych miast - mówi Monika Wystrychowska, radca prawny z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Drugą ważną zmianą, jest skrócenie z 10 lat do 5 lat okresu, w którym nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić w niej gospodarstwo rolne, jak również okres, w którym nabywca nie może takiej nieruchomości zbyć ani oddać do posiadania podmiotom trzecim.
Powyższy krótszy okres znajdzie zastosowanie również w odniesieniu do nieruchomości rolnych zbytych przed dniem wejścia w życie noweli. Dodatkowo przewidziano że wyżej wymieniony obowiązek nie znajdzie zastosowania w przypadku zbycia lub oddania nieruchomości rolnej w posiadanie m. in.: *osobie bliskiej; *nabytej w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku lub zapisu windykacyjnego; *położonych w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha.
Więcej w filmie poniżej
MarketNews24