Powstanie „Trasa Geoturystyczna Roztocza Wschodniego”?
POWIAT LUBACZOWSKI. Intensywne konsultacje w każdym razie trwają. Jednym z głównych inicjatorów wyznaczenia geoszlaku jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa.
Według wstępnych ustaleń geoszlak miałby rozpoczynać się punktem widokowym w Hucie Różanieckiej, a następnie prowadzić turystę m.in. przez rezerwat Bukowy Las, Łówczę, Brusno, Nowiny Horynieckie, Wielki Dział, Źródła Tanwi, Krągły Goraj do Siedlisk w powiecie tomaszowskim, gdzie wyznaczony byłby jego koniec. Po stronie lubaczowskiej szlak liczyłby ok. 100 km.
Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa, powstało w styczniu tego roku. Inspiracją do jego działania stało się opracowanie stanowisk geologicznych na Roztoczu, które w 2011 r. wykonali geolodzy. Po badaniach okazało się, że na terenie Ziemi Lubaczowskiej istnieje ponad siedemdziesiąt obiektów geologicznych (m.in. geostanowiska, skałki ostańcowe, źródliska czy jaskinie), a najbardziej wyjątkowym miejscem jest klif morza mioceńskiego w Hucie Różanieckiej.
Szlak może zostać wyznaczony po podpisaniu umów partnerskich między samorządami (powiatem lubaczowskim i tomaszowskim) i różnymi organizacjami. Następnie miałby zostać dokładnie oznakowany, a najciekawsze miejsca zostałyby wzbogacone o małą infrastrukturę turystyczną - podesty i wiaty.
Członkowie lubaczowskiego stowarzyszenia planują także podjęcie starań o utworzenie Geoparku UNESCO na Roztoczu.