Strona główna » Biznes » Szansa na dotacje dla startupów z sektora kosmicznego. Powstaje ESA BIC Poland
Szansa na dotacje dla startupów z sektora kosmicznego. Powstaje ESA BIC Poland
Opublikowano: 2019-03-21 22:23:48, przez: admin, w kategorii: Biznes
PODKARPACKIE. Podmioty z województwa przystępują do projektu o nazwie ESA BIC Poland (European Space Agency Business Incubator Center). Jest to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej. Działa w 17 krajach, a teraz rozpoczyna działalność w Polsce.
Fot. Pixabay/CC0
Agencja Rozwoju Przemysłu w lutym ogłosiła nabór na utworzenie ESA BIC Poland. Zgłosiły się trzy konsorcja. Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Kosmicznej przyjął rozwiązanie polegające na realizacji projektu w modelu rozproszonym, z Agencją Rozwoju Przemysłu w roli lidera ESA BIC Poland oraz przy udziale trzech aplikujących konsorcjów:
- konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Rzeszowie – lider Zarząd Województwa Podkarpackiego.
- konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Gdańsku i Krakowie – lider spółka Blue Dot Solution;
- konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu – lider Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej.
W skład konsorcjum z siedzibą w Rzeszowie oprócz samorządu województwa wchodzą Asseco Poland, czyli największa polska firma informatyczna, oferująca także usługi i rozwiązania dla sektora kosmicznego, ponadto wyspecjalizowana we wspieraniu startupów firma HugeTech sp. z o.o. oraz Agencja Rozwoju Regionalnego MARR z Mielca, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, PnP Systems, Polskie Zakłądy Lotniczeg sp. z o.o., Olimp Laboratories, Wytwórnia Zespołów Kooperacyjnych sp z o.o., i Seger Cutting Tools Ozga Mikuszewski sp. jawna.
- ESA wpuści do inkubatora tylko biznes sensowny mający szansę na powodzenia – mówi Danuta Cichoń, dyrektor Departamentu Gospodarki i Certyfikacji Urzędu Marszałkowskiego. - Startup działający do 5 lat na rynku, czyli już biznes pewnie stąpający po gruncie. Będzie musiał pokazać biznesplan, analizy, określić czy będzie patentował swoje działania.
Firmy mogą liczyć na wsparcie finansowe. Może być 25 tys. euro dla startupu z ESA, drugie 25 tys. od partnerów z konsorcjum regionalnego (Asseco i HugeTech). Ponadto jeszcze 50 tys. euro pożyczki z MARR S.A. natomiast pozostali partnerzy oferują wsparcia merytoryczne, technologiczne, techniczne i doradcze .
- Jesteśmy przygotowani do tego projektu, gdyż mamy wsparcie działającego w Rzeszowie oddziału terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej, a ponadto województwo w 2017 roku przystąpiło do sieci regionów europejskich wykorzystujących technologie kosmiczne Nereus – mówi Maria Kurowska, członek zarządu województwa.
W kwietniu Europejska Agencja Kosmiczna będzie oceniać wnioski, podpisanie ewnetualnej umowy ma nastąpić w czerwcu, a polski inkubator ESA BIC mógłby zacząć działać w lipcu 2019 r.
Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.