Jak zacząć biznes? Warsztaty „Przedsiębiorczość w pigułce” z praktykami
RZESZÓW. Warsztaty „Przedsiębiorczość w pigułce” to propozycja dla tych, którzy mają pomysł na biznes i chcą go sprawnie wcielić w życie.
Fot. Pixabay/CC0
Szkolenie, które proponuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w kwietniu, trwa tylko 4 dni, ale dobrze przygotowuje do otwarcia własnej firmy. Uczestnicy dowiedzą się, ile pieniędzy potrzebują na początek, napiszą biznesplan pod okiem praktyka i spotkają się z przedsiębiorcami, którzy zwrócą uwagę na mocne i słabe punkty ich projektów. Zapisy na warsztaty do 26 marca.
To już druga edycja warsztatów „Przedsiębiorczość w pigułce” organizowanych przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Pierwsza została świetnie przyjęta, bo na rynku brakuje szkoleń dla ludzi, którzy myślą o biznesie bardziej tradycyjnym i niekoniecznie innowacyjnym.
- Osoby, planujące rozpoczęcie działalność gospodarczą, bardzo potrzebują informacji na temat tego, co jest istotne i na co zwrócić uwagę, kiedy zakłada się własny biznes. Z myślą o nich przygotowaliśmy warsztaty – mówi Barbara Kostyra, dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. - Dają one uczestnikom podstawową wiedzę – jak zarejestrować działalność gospodarczą, co jest istotne z punkt widzenia księgowości i jakie aspekty prawa pracy musimy znać, zatrudniając ludzi. Wartością dodaną tego szkolenia jest to, że wykładowcami są praktycy, ludzie, którzy na co dzień zajmują się doradztwem dla firm albo też sami firmy prowadzą. Potrafią zatem wskazać najbardziej istotne problemy i odpowiedzieć na pytania dotyczące konkretnego pomysłu na biznes.
Szkolenie rzeczywiście zapewnia wiedzę „w pigułce”. Obejmuje 20 godzin, podzielonych na cztery dni. W programie m.in. wybór formy prawnej i umowy w obrocie gospodarczym, formy opodatkowania, plan finansowy, harmonogram uruchomienia przedsięwzięcia i analiza jego efektywności.– Przekazujemy wiedzę najistotniejszą. Młody przedsiębiorca dowie się, co go czeka na początku działalności gospodarczej, na jakie zagrożenia i wzywania powinien zwrócić uwagę. Pomożemy mu tak przygotować biznes, by wiedział, jakie kroki kolejne musi postawić, gdzie ma szukać klientów i jak może wypromować swoją ofertę – opisuje Barbara Kostyra.
Zajęcia odbędą się 4 i 5 kwietnia oraz 9 i 11 kwietnia w Preinkubatorze Akademickim PPN-T Aeropolis w kampusie Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Poznańskiej 2C. Każdy dzień to 5-godzinne spotkanie. Zaplanowano je po południu, tak aby ułatwić uczestnictwo także osobom studiującym i pracującym.
- Mamy jakieś wyobrażenie o biznesie, który chcemy prowadzić. Wiemy, jaki produkt czy usługę będziemy oferować i dla kogo. Zanim jednak zarejestrujemy firmę, musimy wszystko dobrze policzyć – wiedzieć, jaki wkład finansowy jest potrzebny do tego przedsięwzięcia i ile możemy zyskać – zwraca uwagę dyrektor PPN-T Aeropolis. - Na zajęciach każdy opracuje taki praktyczny biznesplan, z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego, dla swojej firmy. Na zakończenie uczestnicy warsztatów spotkają się z przedsiębiorcą i menedżerem, którzy już tę ścieżkę przeszli i podzielą się swoimi obserwacjami oraz doświadczeniem w zarządzaniu firmą. Podczas pierwszej edycji warsztatów zaproszeni przedsiębiorcy rozmawiali z każdym z uczestników szkolenia i udzielali mu konkretnych rad, dotyczących planowanego biznesu.
Oprócz spotkania z przedsiębiorcami, ostatniego dnia warsztatów zaplanowano także mówienie 10 metod marketingowych, które pomagają skalować biznes – praktyczne wskazówki na temat m.in. pozycjonowania i optymalizacji strony internetowej, email marketingu, videomarketingu, reklamy w Google Adwords i na Facebooku.
Zapisy na warsztaty „Przedsiębiorczość w pigułce” już się rozpoczęły i potrwają do 26 marca. Liczba uczestników jest ograniczona. Jest tylko 12 miejsc, warto więc zgłosić chęć udziału jak najwcześniej. Udział w szkoleniu kosztuje 200 zł, cena obejmuje ciepły posiłek i napoje. Uczestnicy są proszeni o przyniesienie laptopów, na których będą pracować nad biznesplanem. Zgłoszenia Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. przyjmuje pod adresem: preinkubator@rarr.rzeszow.pl. W zgłoszeniu wystarczy podać imię i nazwisko, adres e-mail oraz telefon kontaktowy.
Informacji telefonicznie udzielają:
Elżbieta Jarosz – Tel. 17 850 42 99
Dominik Michalczak – Tel. 17 850 42 99